DESA pro bono

Sztuka może zmieniać świat. W Polsce odbywa się coraz więcej aukcji dzieł sztuki, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

 

Od lat angażujemy się w liczne akcje charytatywne poprzez organizację licytacji dzieł sztuki. To zarówno cykliczne, jak i specjalne wydarzenia. W tym zakresie współpracujemy z wieloma instytucjami i fundacjami.

 

 

Charytatywnie w liczbach

10 lat

okres działań charytatywnych i współpracy z fundacjami

25 aukcji

ilość przeprowadzonych aukcji charytatywnych

8 000 000 PLN

kwota ze sprzedaży dzieł podczas aukcji charytatywnych


Dotychczasowe aukcje

 

Aukcja charytatywna Spragnieni Piękna

24 lutego 2020

 

To już IV Bal "Spragnieni piękna" organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, na którym ponownie odbyła się aukcja charytatywna. Licytowano obiekty z kamienia wybitnych polskich artystów  takich, jak Jarosław Modzelewski, Witold Orski czy Karol Radziszewski, a także adopcje nad pracami z kolekcji MNW i salą Akademicką na rzecz Instytucji.

 

Aukcja charytatywna dla WOŚP 

12 stycznia 2020

 

Blisko 120 innych obiektów licytowano na drugiej edycji aukcji dzieł sztuki na rzecz WOŚP w DESA Unicum. Część licytowanej kolekcji pochodziła z kolekcji mBanku. Łączny obrót aukcji to 1 160 000 zł. Całość została przekazana na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.

850 tys. złotych za obraz Juliana Fałata, 32 tys. złotych za rzeźbę Igora Mitoraja czy 11 tys. złotych za nagrodę Nike 2019 przekazaną przez Mariusza Szczygła.

 

1


ICC Charity Christmas Dinner

4 grudnia 2019

 

Aukcja zosta zorganizowana w celu zebrania funduszy dla "Fundacja Samodzielność od Kuchni", która angażuje lokalne społeczności w pomoc młodym ludziom z domów dziecka w ich rozwoju i wkraczania w dorosły świat.
 

1

 

Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie. Aukcja Adopcji

2 grudnia 2019

 

"Stańczyk" Jana Matejki, ale również najwybitniejsze dzieła takich twórców jak Aleksander Gierymski, Witkacy, Olga Boznańska czy Tamara Łempicka zostały "zaadoptowane" przez osoby biorące udział w wyjątkowej Aukcji Adopcji. Dochód z licytacji w wyskości 122 300 zł przeznaczony został na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. 

To pierwsza tego typu aukcja w Polsce!

1

 

Aukcja Sztuki Współczesnej Fundacji Bátor Tábor Polska

20 listopada 2019

 

Od lat współorganizujemy również doroczną aukcję dzieł sztuki współczesnej dla Fundacji Bator Tabor, która w ramach swojej działalności oferuje bezpłatne wyjazdy wakacyjne dla dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi. Tegoroczny dochód z aukcji wyniósł ponad 350 000 zł. Aukcja odbyła się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

1

 

Aukcja Charytatywna Wielkie Serce

17 listopada 2019

 

W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" licytowano prace ponad 200 polskich i zagranicznych artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Beresia, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Horowitza, Jerzego Kałuckiego, Janiny Kraupe-Świderskiej, Ewy Kuryluk, Jana Młodożeńca, Jerzego Nowosielskiego, Rafała Olbińskiego, Wojciecha Plewińskiego, Wilhelma Sasnala, Jacka Sroki, Jonasza Sterna i Andy'ego Warhola. Całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie, m.in. na wyjazdy terapeutyczno-rehabilitacyjne, obozy, pomoc najbiedniejszym wychowankom. 

1

 

Aukcja charytatywna. Artyści dla Wiesia

6 listopada 2019

 

Ciężka choroba pozbawiła Wiesława Rosochę możliwości normalnego funkcjonowania i w konsekwencji kontynuowania działalności artystycznej, która stanowiła zasadniczą część jego życia. Na rzecz Rosochy Artyści przekazali 62 obiekty, wśród nich Koji Kamoji, Agata Bogacka, Włodzimierz Pawlak, Jarosław Modzelewski, Rafał Olbiński. Licytowane były również prace Wiesława Rosochy, Basi Bańdy czy Eugeniusza Markowskiego. Zebrane 141 800 zł zostało przeznaczone na stworzenie warunków dla dalszej rehabilitacji i polepszenia stanu zdrowia Artysty.

1

 

Bal charytatywny Cała Polska Czyta Dzieciom

19 października 2019

 

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność prowadzić licytację podczas Balu Charytatywnego Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Podczas aukcji wylicytować można było m.in. scenariusz filmu "Jack Strong" o pułkowniku Kuklińskim z autografami reżysera – Władysława Pasikowskiego oraz aktorów, wizytę w Parlamencie Europejskim czy jazdę w roli pilota rajdowego z Kajetanem Kajetanowiczem. Cały dochód  został przeznaczony na działalność Fundacji, której misją jest wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży oraz mądre wychowanie.

1

 

Bal Nocy Letniej Fundacji TVN "Nie jesteś sam". Aukcja charytatywna

9 września 2019

 

Rekordowa aukcja na Balu Charytatywnym Fundacji TVN "Nie jesteś sam". Po raz kolejny DESA Unicum odpowiadała za przeprowadzenie licytacji, ale po raz pierwszy udało się zebrać ponad 2 000 000 zł. Dochód przekazany został na wsparcie chorych dzieci, które są podopiecznymi fundacji.

1

 

Aukcja Charytatywna na rzecz dzieci nauczycieli

16 czerwca 2019

 

Zorganizowaliśmy z inicjatywy Andy Rottenberg specjalną aukcję charytatywną, z której dochód przeznaczony został na wsparcie wakacyjnego wypoczynku dzieci nauczycieli dotkniętych konsekwencjami strajku. Zebrana kwota została podzielona między nauczycielskie rodziny przez ZNP pod nadzorem Społecznego Komitetu #wspieramnauczycieli, w skład którego wchodzą między innymi Krystyna Starczewska, Adam Strzembosz, Zbigniew Hołdys, Henryka Bochniarz, Paweł Pawlikowski, Andrzej Saramonowicz, Olga Tokarczuk, Maria Janion, Wanda Traczyk-Stawska, Maria Sadowska, Joanna Kos-Krauze.
Dochód z aukcji wyniósł ponad 200 000 zł.

1

 

Aukcja charytatywna Sztuki Współczesnej Fundacji Razem Pamoja

14 kwietnia 2019

 

Prace Pawła Althamera, Przemysława Branasa, Agnieszki Kurant, Pauliny Ołowskiej, Radka Szlagi czy Honzy Zamojskiego można było wylicytować podczas charytatywnej aukcji Sztuki Współczesnej Fundacji Razem Pamoja "Wolności". Fundacja zajmuje się zrzeszaniem artystów, społeczników z Polski, Kenii i Indonezji. Dochód z aukcji w wysokości blisko 630 000 zł przeznaczony został na rzecz zainicjowania działania szkoły w Jacmel na Haiti, w tym rezydencji dla artystów, która jest otwartą przestrzenią dla alternatywnych modeli edukacji.

1

 

Kolacja charytatywna zorganizowana przez Naszą Fundację

5 kwietnia 2019

 

Na aukcji zebrano kwotę 1 195 000 zł, która w całości została przeznaczona na utrzymanie i rozwój podopiecznych z Domu Dziecka w Radymnie.

 

Aukcja charytatywna Spragnieni Piękna

4 marca 2019

 

Jak co roku, podczas Balu "Spragnieni piękna" organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, odbyła się aukcja charytatywna. Wylicytować można było unikatowe, stworzone specjalnie na tę okazję dzieła z pogranicza sztuki i designu. Partnerem aukcji "Spragnieni piękna" był Mood Works - renomowane studio architektury wnętrz prowadzone przez Dorotę Kuć i Karinę Snuszkę. Specjalnie dla Stowarzyszenia Przyjaciele MNW Mood Works przygotowało projekt parawanów, które dzięki zaproszonym do projektu artystom stały się unikatowymi dziełami sztuki. Odwołując się do wielkiej tradycji sztuki chińskiej i japońskiej, duet Kuć i Snuszka stworzył nowoczesną formę, a interwencje czołowych polskich artystów nadały każdemu z 10 parawanów niepowtarzalny charakter. Całkowity obrót z aukcji wyniósł 310 000 zł.

3

 

Aukcja charytatywna "SZTUKA TERAZ" dla Szlachetnej Paczki

20 lutego 2019

 

Sztuka może zmieniać świat. Na aukcję trafiło pod młotek ponad 100 prac najlepszych polskich artystów, a całkowity obrót wyniósł blisko 230 000 zł. Wśród nich znajdą się obrazy m.in. Edwarda Dwurnika, Rafała Olbińkskiego czy Normana Leto. 

 

Aukcja charytatywna dla Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej

10 lutego 2019

 

Aukcja przeprowadzona podczas koncertu "Jesteś, bo jesteś", zorganizowanego przez Fundację Anny Dymnej  "Mimo Wszystko" przyniosła blisko 85 000 zł. Dochód z licytacji został przeznaczony na rehabilitację i leczenie wybitnej aktorki Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

 

Aukcja charytatywna kolekcji mBanku dla WOŚP 

13 stycznia 2019

 

Zorganizowaliśmy pierwszą w historii stacjonarną aukcję dzieł sztuki podczas
27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Obrót z aukcji wyniósł blisko 1,7 mln złotych i został w całości przekazany na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Była to rekordowa aukcja charytatywna na rzecz WOŚP w Polsce.

W styczniu 2020 przeprowadziliśmy drugą edycję aukcji dla WOŚP, podczas której obrót wyniósł  1 160 000 zł