Aukcja Młodej Sztuki

Jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy, Henry Moore, w centrum swojej twórczości stawiał człowieka. Tak jak robi to Adam Wątor. To właśnie praca tego awangardowego artysty jest jednym z bohaterów obrazu Wątora, uznanego już twórcy młodego pokolenia. Obraz „Dziewczyna z rzeźbą Moora”, a także ponad 60 prac innych twórców m.in. Mirelli Stern, Beaty Filipowicz czy Mariusza Dydo zobaczyć można na wystawie Młoda Sztuka w DESA Unicum.

Ludzie, a w szczególności kobiece sylwetki, oraz emocje wyrażane przez ich ciała są głównym motywem twórczości Adama Wątora. Podobnie jak w przypadku Henry’ego Moore’a. Jego dzieła, których tematem była pojedyncza postać ludzka lub grupa, traktowana w sposób monumentalny i w syntetycznej formie, uchodzą dziś za klasykę rzeźby XX wieku. Obraz „Dziewczyna z rzeźbą Moora” autorstwa Wątora przedstawia relację modernistycznej rzeźby angielskiego artysty do modelki na obrazie. Praca oddaje fascynację formą rzeźbiarską, przede wszystkim w odniesieniu do kobiecej sylwetki kreowanej przez Moore’a, która z kolei pozostaje wciąż tak ważna w twórczości malarza. Adam Wątor, pomimo stosunkowo krótkiej artystycznej aktywności, jest twórcą cenionym przez kolekcjonerów. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a jego obrazy trafiły również do kolekcji w Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Szwecji.

Ciekawą twórczość prezentuje również Beata Filipowicz. Artystka to m.in. finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii i laureatka Nagrody Kolekcjonera w konkursie „Świeża Krew”. Artystka zajmuje się głównie grafiką warsztatową, jednak malarstwo jest dla niej ważną formą artystycznego wyrazu. Jej obrazy, często połączone w otwarte cykle, to przede wszystkim horyzontalne pejzaże abstrakcyjnych, nierozpoznanych przestrzeni. W spontanicznie tworzonych pracach zawarta jest surrealistyczna przestrzeń dająca szerokie pole możliwości dla wyobraźni i interpretacji odbiorcy. Na wystawie zobaczyć będzie można obraz Filipowicz zatytułowany „Pole” z 2016 roku.

Warto zwrócić także uwagę na Agnieszkę Rowińską. Artystka kształciła się w pracowni jednego z najważniejszych polskich malarzy współczesnych – Jarosława Modzelewskiego. W malarstwie Rowińskiej dominującym źródłem inspiracji są przywidzenia oraz mechanizm uczuć, który w jej twórczości przeradza się w czysto estetyczny pojedynek. Prezentowany na wystawie obraz to roztropnie poprowadzone plamy barw charakteryzujące się niebywałą delikatnością. Przedstawione na obrazie organiczne substancje wydają się toczyć walkę o uwagę odbiorcy. Obserwując poszczególne elementy tej dynamicznej, ale zarazem lekkiej i ujmującej kompozycji, nie mamy pewności, które jej fragmenty zyskują coraz bardziej na sile, obejmując prowadzenie w tej dwubarwnej rozgrywce.

Wystawa Młoda Sztuka: : 10-20 sierpnia 2019

godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/566/mloda-sztuka-20-sierpnia-2019-godz-19

Zapraszamy również na wirtualny spacer - Wystawa 3D

https://desa.pl/pl/pages/114/wystawa-3d-mloda-sztuka-20-sierpnia

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem