Aukcja ART OUTLET. Sztuka Współczesna

Najwięksi współcześni klasycy nawet za połowę standardowej wartości. Wakacyjna aukcja Art Outlet. Sztuka Współczesna to przekrój najważniejszych nazwisk polskiej sztuki takich jak Jan Lebenstein, Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski, Erna Rosenstein, Teresa Pągowska czy Edward Dwurnik. Prace na wystawie w DESA Unicum oglądać można już od 24 czerwca. 4 lipca wszystkie obiekty trafią pod młotek.

Prace artystów współczesnych należą do jednych z najbardziej poszukiwanych na rynku i najchętniej kupowanych przez kolekcjonerów. Dzieła tych twórców biją rekordy cenowe, a ich wartość rośnie z roku na rok. Najbliższa aukcja będzie doskonałą okazją, aby dzieła ikon polskiej sztuki współczesnej kupić nawet za połowę ich wartości.

Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na aukcji jest obraz Jana Lebensteina „Intermezzo” z 1993 roku. Artysta w swoim dziele przedstawia dwie nagie postaci kobiece. W sposób dla niego typowy, pozbawił je cech indywidualnych. Kobiety przypominają demoniczne zjawy i epatujące seksualną mocą dominy z prac Brunona Schulza. Narracja jaką prowadzi Lebenstein to opowieść o kondycji współczesnego człowieka. Artysta przedstawiał temat w różnorodnych formach  – od zbliżonych do abstrakcji postaci ludzkich, poprzez zwierzęce „Bestiarium”, po wątki zaczerpnięte z klasycznej mitologii czy ksiąg Starego i Nowego Testamentu.          

Wyjątkowy jest również „Akt z oknem” z 1979 roku autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Zafascynowany kobiecym ciałem, niemalże od początku swojej kariery artystycznej malarz kierował poszukiwania twórcze w obrębie kobiecego aktu Pierwsze, realizowane w latach socrealizmu prace obrazowały w ciasnych kadrach zastygłe w ruchu sportsmenki. Z czasem artysta poddał sylwetki kobiet geometryzacji i uproszczeniu. Na obrazie „Akt z oknem” artysta przedstawił sylwetkę kobiety za pomocą esowatej linii zakreślającej obszar wzdłuż lewej krawędzi płótna. Gdyby nie odcinające się na ciele białe figi, równie dobrze postać mogłaby określać wysmukłą wazę. W sposób charakterystyczny dla Nowosielskiego, zdefragmentowaną postać równoważy ukazany w wąskim kadrze tytułowego okna typowo miejski pejzaż z szarą fasadą kamienicy. Cielista kotara zdaje się łączyć z postacią kobiety i oddzielać ją od świata zewnętrznego.

Na aukcji pojawi się również rzeźba „Stojący” Sylwestra Ambroziaka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. W swojej twórczości konsekwentnie posługuje się figurą człowieka o grubo ciosanej sylwetce i nieproporcjonalnie dużej głowie. W pracach Ambroziaka dostrzec można wpływ Nowej Ekspresji, a także sztuki ludowej i prehistorycznej. Ambroziak zajmuje się rzeźbą i rysunkiem oraz instalacją i eksperymentalnym filmem animowanym. Jego twórczość, wcześnie dostrzeżona i doceniona, była wielokrotnie pokazywana na wystawach, wśród których zwracają uwagę wspólne prezentacje z malarzem-ekspresjonistą Eugeniuszem Markowskim. 4 lipca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane.

 

Wystawa Art Outlet. Sztuka Współczesna: 24 czerwca-4 lipca  2019,

godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/563/art-outlet-sztuka-wspolczesna-4-lipca-2019-godz-19

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem