Teatr Lalek Kazimierza Mikulskiego

Kazimierz Mikulski był artystą niezwykle wszechstronnym. W świecie sztuki znany przede wszystkim jako twórca niezwykłego, surrealizującego malarstwa utrzymanego w duchu groteski, a także jako współtwórca legendarnego teatru Cricot 2, w którym występował jako aktor i niekiedy reżyser; zajmował się też kolażem, rysunkiem, poezją, ilustrował książki i czasopisma dla dzieci, realizował filmy animowane i – co dla nas szczególnie istotne – sztuki teatralne.

Jakkolwiek związki sztuk plastycznych z teatrem wydają się czymś charakterystycznym i oczywistym dla krakowskiego środowiska skupionego wokół postaci Tadeusza Kantora, tak zwanej Grupy Krakowskiej i galerii Krzysztofory, postać Mikulskiego zdaje się szczególnie wyróżniać na tym tle: artysta przez ponad trzy dekady swojej aktywności zawodowej związany był z założonym przez Zofię i Władysława Jaremów i istniejącym do dziś Państwowym Teatrem Lalki i Maski „Groteska”, w którym działał jako kierownik plastyczny, tworzył scenografie, lalki, maski i kostiumy do klasycznych utworów Brechta, Jarry’ego, Jerszowa, Mrożka czy Różewicza.

W ofercie aukcji „Po przedstawieniu. Sztuka i teatr” znajdują się projekty masek, lalek i scenografii tworzonych charakterystyczną, rozpoznawalną na pierwszy rzut oka kreską. Kolorystyka, rysy twarzy oraz ogromne, migdałowe oczy postaci nie pozostawiają wątpliwości co do autorstwa prac krakowskiego mistrza.

                        

Wystawa Po przedstawieniu. Sztuka i teatr: 17-27 czerwca 2019,

godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/562/po-przedstawieniu-sztuka-i-teatr-27-czerwca-2019-godz-19

Zapraszamy również na wirtualny spacer - Wystawa 3D

https://desa.pl/pl/pages/110/wystawa-3d-po-przedstawieniu-sztuka-i-teatr-27-czerwca-2019

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem