Erna Rosenstein, Kwiaty piekła

Praca „Kwiaty piekła” jest dziełem charakterystycznym dla twórczości Erny Rosenstein z okresu lat 60.. Prace tworzone w tym okresie swoim sposobem wykonania przypominają rysunki, a ich na pozór abstrakcyjna tematyka przywołuje motywy organiczne, przypominające naukowe przedstawienia biologicznych preparatów, komórek nerwowych, fragmentów ciała i jego narządów wewnętrznych.

 

Otoczone plamami intensywnej czerwieni abstrakcyjne, rozedrgane formy przypominają komórki nerwowe - włochate synapsy, rozrastające się w  białych „jamach” czy pęcherzach. W swoim ujęciu jednocześnie mroczne i dekoracyjne, z dzisiejszej perspektywy możliwe są do odczytania także poprzez twórczość młodszego pokolenia artystów – kontynuatorów tradycji surrealistycznej w malarstwie, m.in. Doroty Buczkowskiej, MAESS czy Jakuba Juliana Ziółkowskiego.

 

Jak zauważa badaczka sztuki Erny Rosenstein, Dorota Jarecka, wbrew stereotypom kojarzącym motywy cielesne z seksualnością i młodością, motywy takie nasilają się u Rosenstein w latach 60. i 70., czyli dekadzie, kiedy przechodziła z wieku tzw. dojrzałego w okres ‘starości’. Być może z dzisiejszej perspektywy jest to określenie na wyrost: w 1968 roku artystka miała 55 lat, dożyła zaś, tworząc niemal do końca, wieku lat 91.

 

Prezentowana praca powstała około roku 1968, w czasach kolejnego w życiu Rosenstein kryzysu związanego z antysemicką nagonką. Artystka przez lata okupacji ukrywała się, wielokrotnie zmieniając nazwiska. W roku 1968 postanowiła jednak pozostać w kraju. Po jednej z wystaw, na której prezentowane były „Kwiaty piekła”, artystka sprzedała ten oraz kilka innych obrazów swoim znajomym, którzy rok później postanowili wyjechać do Szwecji. Dziś, decyzją spadkobierców ówczesnych emigrantów, praca powraca do Polski.

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym:

https://desa.pl/pl/auctions/556/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-30-maja-2019-godz-19#objects


Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 
18 maja - 30 maja 2019 r.
poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

Zapraszamy również na wystawę 3D: 
https://desa.pl/pl/pages/104/wystawa-3d-sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-i-black-and-white

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem