Aukcja Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945

Rekordowo drogi, wart 1,5 mln złotych obraz Andrzeja Wróblewskiego. Dzieło Erny Rosenstein, które opuściło Polskę na fali dramatycznych wydarzeń 1968 roku. Wyjątkowy obraz Wojciecha Fangora opowiadający o wydarzeniach 1989 roku. Zaskoczenia, rekordy i wybitne prace – to nas czeka na wystawie Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945. Już od 18 maja w DESA Unicum. 

Andrzej Wróblewski to ewenement w świecie sztuki. Jego trwająca niespełna dekadę działalność twórcza pozostawiła ogromną spuściznę i na stałe umieściła artystę w kanonie współczesnego malarstwa w Polsce. Do najbardziej rozpoznawalnych prac artysty zaliczają się te z cyklu „Rozstrzelania”. Twórczość Wróblewskiego ceniona jest również poza granicami kraju, o czym świadczą nie tylko wystawy w prestiżowych instytucjach, ale również wyniki aukcyjne. Prezentowane na wystawie dzieło Wróblewskiego – „Chłopak na żółtym tle” | „Chłopak na ugrowym tle” to wyjątkowe, dwustronne płótno klasy muzealnej, które do tej pory znajdowało się w kolekcji prywatnej. Praca powstała w 1956 roku, na rok przed tragiczną, przedwczesną śmiercią malarza.

Wyjątkowa jest historia obrazu „Kwiaty piekła” Erny Rosenstein.  Pracę zakupiono po wystawie artystki w BWA w Szczecinie w 1968 roku – w tym samym roku, kiedy w Polsce doszło do antysemickiej nagonki.  Nowi właściciele dzieła  postanowili wyemigrować do Szwecji, zabierając obraz ze sobą. Po ponad półwieczu obraz powraca do Polski. Wystawa będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć go, zapewnie dla większości, po raz pierwszy. „Kwiaty piekła” to bardzo osobista interpretacja doświadczenia wojny, jakie naznaczyły życie i twórczość artystki, która na własne oczy widziała egzekucję rodziców.

Zupełne zaskoczenie czeka tych, którzy twórczość Wojciecha Fangora kojarzą przede wszystkim z op-artowskimi realizacjami. Na wystawie zobaczyć będzie można  dwa obrazy artysty – „Szósta wieczór” i obraz bez tytułu – które prezentują zupełnie odmienny styl artystyczny. „Szósta wieczór” to praca z 1989 roku. Dzieło nawiązuje do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. W dolnej części obrazu, na ekranie telewizora widać tłum ludzi świętujących obalenie władzy komunistycznej. Na dalszym planie zarysowuje się widok za oknami salonu, gdzie na tle zachodzącego słońca i wschodzącego księżyca wyostrzają się kształty egzotycznych roślin. Obraz powstał w Santa Fe w Nowym Meksyku – ostatnim domu artysty w USA przed przeprowadzką do Polski w 1999 roku. Drugi, „kropkowany” obraz z 1975 roku także nawiązuje do fascynacji medium telewizji, ale skupia się na jego formie, nie treści. Na wystawie pojawi się również obraz „B1” z najbardziej znanym motywem artysty – centrycznym kołem. Jest to jedno z pierwszych dzieł, jakie powstało w berlińskiej pracowni artysty w 1964 roku  i jedno z pierwszych sprzedane do prywatnej kolekcji w Europie.

Bardzo ciekawie rysuje się historia obrazu „Caritas – kurczątka” Jarosława Modzelewskiego. Do jego stworzenia zainspirował artystę przypadkowo znaleziony kalendarz Caritasu. Płótno ukazuje zakonnicę karmiącą kurczaki. Siostra, przypominająca swoją posturą i rysami twarzy wyciosaną w drewnie figurę ludową, opiekuje się tu naszymi „braćmi mniejszymi”. Na wystawie pokazany zostanie również obraz artysty „Nitka prowadzi Maszę do Raju” z 2013 roku.  Malarstwo Jarosława Modzelewskiego – członka i założyciela, a jednocześnie outsidera słynnej „Gruppy” – należy do kanonu współczesnej sztuki polskiej.

Równie ceniony polski malarz, Tomasz Ciecierski, laureat nagrody im. Jana Cybisa, zaskakuje formą artystyczną. Prezentowany na wystawie poliptyk „Na wydmach” z 1979 roku, do tej pory wystawiany jedynie w Amsterdamie, powstał z fragmentów mniejszych prac, co jest charakterystyczne dla twórczości Ciecierskiego. Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 odbędzie się 30 maja.

Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 18 maja-30 maja 2019,

godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny 

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/556/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-30-maja-2019-godz-19

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem