17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Czarodziej z Łysej Góry

Obiekt: Krata z płytami ceramicznymi autorstwa Bolesława Książka, około 1980 roku, fot. Desa Unicum

Bolesław Książek to jeden z najważniejszych polskich ceramików  2. połowy XX wieku. To postać nierozerwalnie związana ze Spółdzielnią „Kamionka” w małopolskiej Łysej Górze, której dorobek podobnie jak twórczość samego Książka odkrywany jest obecnie na nowo i cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród badaczy jak i kolekcjonerów. 

Bolesław Książek był projektantem większości wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych produkowanych w spółdzielni. Jest również autorem co najmniej kilkudziesięciu monumentalnych kompozycji dla architektury, które pod hasłem „eksperymentu ceramicznego” wytwarzano w „Kamionce”. Ceramiczne okładziny jego autorstwa do dziś zdobią elewacje i wnętrza budynków w całej Polsce.

Zdjęcie: Bolesław Książek we wnętrzu swojego domu w Łysej Górze, ok. 1970 r., fot. z archiwum rodzinnego artysty

Po odejściu z „Kamionki” pod koniec lat 60. XX wieku Książek tworzył prace autorskie, unikatowe. Choć już wcześniej wykonywał pojedyncze płyty ceramiczne, najczęściej o abstrakcyjnym charakterze, w latach 70. i 80. XX wieku z jego pracowni wychodzą  dziesiątki płyt o reliefowym rysunku wypełnionych barwnymi szkliwami. Te, najczęściej oprawione  w ramę z kutego żelaza funkcjonowały jako ceramiczne obrazy. 

Obiekt: Płyta ceramiczna autorstwa Bolesława Książka, około 1980 r., fot. Desa Unicum

W ofercie aukcji Design. Sztuka wnętrza znajdują się także obiekty autorstwa innych łysogórskich twórców m.in. Jerzego Sachy oraz Nadziei Kowalów, projektantów związanych z „Kamionką”. Historię nieistniejącej dziś spółdzielni w swoich pracach przywołuje Paweł Olszczyński. Teren upadłych zakładów ceramicznych stał się dla niego polem poszukiwań i działań artystycznych. Olszczyński na bazie oryginalnych form i przy użyciu materiałów dostępnych w Łysej Górze stworzył serię prac inspirowanych m.in. twórczością Bolesława Książka.

                    

Obiekt: Paweł Olszczyński, Patera z cyklu Nowe patery łysogórskie, 2017, fot. Desa Unicum

 

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym:

https://desa.pl/pl/auctions/547/design-sztuka-wnetrza-16-kwietnia-2019-godz-19 

Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 

30 marca – 16 kwietnia 2019 r.

poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19

sobota w godzinach od 11 do 16 

Zapraszamy również na wystawę 3D:

https://desa.pl/pl/pages/99/wystawa-3d-design-sztuka-wnetrza

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem