17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Obrazy na porcelanie Wiesława Sawczuka

Zdjecie: Widok wnętrza mieszkania Wiesława Sawczuka, lata 60. XX wieku, fot. archiwum rodzinne artysty

Wiesław Sawczuk ukończył wrocławską PWSSP w 1959 roku. Po studiach trafił do Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim, w której kierował ośrodkiem wzorcującym do roku 1968. W późniejszych latach pracował także w hucie w Dąbrowie oraz Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze, gdzie odpowiedzialny był za uruchomienie produkcji naczyń ze szkła. W swoim dorobku ma również projekty graficzne m.in. dla zespołu kin w PKiN oraz projekty neonów. Ze wszystkich wymienionych za jego najwybitniejsze osiągnięcia uważano zawsze wzory naczyń szklanych produkowanych w „Hortensji”.

                                  

Zdjęcie: Wiesław Sawczuk w mieszkaniu na tle pater swojego autorstwa, lata 60. XX wieku, fot. archiwum rodzinne artysty

                              

 

Obiekt: Patera dekoracyjna z dekoracją autorstwa Wiesława Sawczuka, lata 60. XX wieku, fot. Desa Unicum

Nie znaną i nieopracowaną do dziś częścią twórczości Wiesława Sawczuka było malarstwo na ceramice. W latach sześćdziesiątych Sawczuk chętnie sięgał po gotowe wyroby z porcelany, na których tworzył autorskie przedstawienia. Abstrakcyjne lub figuratywne, zawsze jednak w typowej dla tego czasu picassowskiej estetyce kompozycje szczelnie wypełniały powierzchnię różnego rodzaju pater, mis i talerzy. Jednym z jego z ulubionych tematów dekoracji było przedstawienie ryby, innym jeździec w typie Don Kichota. Pojawiały się motywy egzotyczne, egipskie oraz kompozycje nieprzedstawieniowe. Wykonywał je techniką wybieranego natrysku, bądź ręcznie  malował. Proces samego zdobienia porcelany poprzedzał  szczegółowo przygotowany projekt. Sawczuk stworzył wiele  wzorów dekorów na patery, być może z myślą wdrożenia ich  do produkcji, nigdy jednak nie wyszły one poza jego pracownię.

                        

Obiekt: Wiesław Sawczuk, Projekt dekoracji na talerz, około 1960 r.

W ofercie aukcji Design. Sztuka wnętrza znajdują się także naczynia ze szkła projektu Wiesława Sawczuka – zestaw kieliszków do różnych alkoholi oraz wazon wyprodukowane w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim.

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym:

https://desa.pl/pl/auctions/547/design-sztuka-wnetrza-16-kwietnia-2019-godz-19 

Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 

30 marca – 16 kwietnia 2019 r.

poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19

sobota w godzinach od 11 do 16 

Zapraszamy również na wystawę 3D:

https://desa.pl/pl/pages/99/wystawa-3d-design-sztuka-wnetrza

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem