Miś Uszatek: dzieło „noblisty” w dziedzinie ilustracji

"Nie widzę różnicy między dobrą ilustracją dla dzieci a obrazem namalowanym dla dorosłych. Są tam rozwiązywane podobne problemy warsztatowe”
Zbigniew Rychlicki

„Pragnę, aby książka, którą dziecko bierze do ręki, mogła spełniać wielorakie funkcje związane z estetyką. Kształtowanie zmysłu estetycznego stanowi jedno z jej podstawowych zadań”
Zbugniew Rychlicki

Zbigniew Rychlicki wpisuje się w poczet najważniejszych artystów z polskiej szkoły ilustracji. Jako dyrektor artystyczny wydawnictwa „Nasza Księgarnia” przez kilka dekad wpływał na wygląd książeczek dla dzieci publikowanych w najważniejszej polskiej instytucji wydawniczej, a ponadto odpowiadał także za szatę graficzną popularnego czasopisma dla dzieci „Miś”. Dorobek Zbigniewa Rychlickiego jako ilustratora osiągnął imponującą liczbę ponad 150 zilustrowanych książek. Artysta był wielokrotnie nagradzany w środowisku polskim i zagranicznym, ale za najważniejsze wyróżnienie w jego karierze uznaje się przyznanie mu międzynarodowego „Małego Nobla” w dziedzinie literatury dziecięcej, czyli złotego medalu im. Hansa Christiana Andersena. Zarówno twórczość Zbigniewa Rychlickiego, jak i teksty o polskiej ilustracji dla dzieci, ukazują jego świadomość wagi artystycznej tego gatunku.

   

Zbigniew Rychlicki

„Bajki Misia Uszatka” 

okładka do książki Czesława Janczarskiego, 1967 r.

         

Zbigniew Rychlicki

„Przygody i wędrówki Misia Uszatka”

okładka do książki Czesława Janczarskiego, 1960 r.

Najpopularniejsze ilustracje książkowe które wyszły spod ręki Zbigniewa Rychlickiego to seria przygód Misia z klapniętym uszkiem, m. in. „Bajki Misia Uszatka”, „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, „Nowi przyjaciele Misia Uszatka”. Rychlicki, obok Czesława Janczarskiego – autora tekstów do bajek – uważany jest za ojca tej postaci. Serię książeczek z uroczym Misiem śledziły kolejne pokolenia młodych czytelników, od lat 60. XX w., aż po czasy współczesne, bowiem „Nasza Księgarnia” w 2016 roku wznowiła wydanie kilku tytułów z tej serii. Widzowie, którzy pamiętają wieczorynkę z Misiem Uszatkiem, realizowaną przez studio Semafor od 1975 roku, również wspomnienia z dzieciństwa zawdzięczają pracy Zbigniewa Rychlickiego. Artysta odpowiadał za projekty postaci bohaterów, a także za scenografię serialu.

 

Zbigniew Rychlicki, „Pierwszy dzień w przedszkolu” – projekt ilustracji do książki „Gromadka Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego, 1964 r.

Postać Misia Uszatka w ilustracjach Zbigniewa Rychlickiego była obecna w książkach i w serialu od pół wieku, ale na nadchodzącej aukcji 9 kwietnia 2019 roku po raz pierwszy w historii na sprzedaż zostaną wystawione oryginalne projekty ilustracji, z których powstały pierwsze książeczki, później wydawane przez dziesięciolecia. Każda z prac jest „matrycą”, pierwowzorem, dziełem artysty, które później zostało powielone w technice druku offsetowego. Prace są wykonane technikami malarskimi, niektóre nawet urozmaicone są techniką kolażu, uwydatniającą inwencję i znakomity poziom artystyczny ilustratora.

Na aukcji 9 kwietnia (wtorek) 2019 roku pojawi się 6 ilustracji Zbigniewa Rychlickiego do Misia Uszatka, w tym dwie okładki i jeden niezrealizowany projekt.

Wszystkie obiekty dostępne na naszej stronie:

https://desa.pl/pl/auctions/546/komiks-i-ilustracja-9-kwietnia-2019-godz-19

Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 
30 marca - 9 kwietnia 2019 r.
poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem