Wykład: „Przyjaźń” Aliny Szapocznikow w kontekście projektu monumentalnej dekoracji Pałacu Kultury., 25 marca 2019

Alina Szapocznikow to jedna z najbardziej znanych polskich rzeźbiarek. Przez wiele lat po śmierci artystki jej twórczość socrealistyczna była marginalizowana. Dopiero niedawno zaczęto na nią patrzeć pod innym kątem, dostrzegać walory artystyczne, traktować jako etap w poszukiwaniach twórczych, ale też jako ważny zapis historii. Zauważono wówczas wkład wielu utalentowanych artystów i artystek w tworzenie „socjalistycznej” sztuki. Na wystawie w DESA Unicum oglądać można „Przyjaźń” - rzeźbę autorstwa Szapocznikow wykonaną w konkursie na pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej dla Pałacu Kultury i Nauki. Po 40 latach postanowiono ją zezłomować, jednak szczęśliwie rzeźba przetrwała do dziś.

O socrealistycznej twórczości Szapocznikow opowie prof. Waldemar Baraniewski – jeden z najsłynniejszych historyków sztuki powojennej, ekspert socrealizmu, działacz opozycyjny w okresie PRL.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 25 marca o godz. 19.00. Przed wykładem, o godzinie 18.00 zapraszamy na projekcję filmu „Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow” w reż. Anny Zakrzewskiej i Joanny Turowicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

produkcja: Anna Drozd OpArt Productions, 2009


W 1953 roku rzeźba Szapocznikow wzięła udział w konkursie na Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Rzeźba stanęła w reprezentacyjnym hallu Pałacu Kultury i Nauki. Mierząca 3 metry alegoria przyjaźni przedstawiała dwóch mężczyzn trzymających sztandar, złączonych braterskim uściskiem. W Pałacu Kultury i Nauki rzeźba znajdowała się do 1989 roku, kiedy na fali działań dekomunizacyjnych postanowiono o jej usunięciu i zezłomowaniu. W tym celu zatrudniono firmę, która miała ją – zgodnie z zapisem zlecenia od zarządu Pałacu Kultury – „zlikwidować”. W trakcie wynoszenia obiektu z budynku, okazało się, że nie mieści się w drzwiach. Postaci przedstawionych w rzeźbie pozbawiono więc rąk i sztandaru. W ramach rozliczenia za usługę właściciel firmy, odpowiedzialnej za zezłomowanie otrzymał samą „Przyjaźń”. Jednak zamiast sprzedać rzeźbę po cenie złomu, przechowywał ją na podwórku. Po 30 latach rzeźbę można oglądać ponownie.

 

Zapraszamy również na Aukcję Rzeźba i Formy Przestrzenne 28 marca 2019, godz. 19.00

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa 

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/540/rzezba-i-formy-przestrzenne-pierwsze-obiekty-28-marca-2019-godz-19 

Zapraszamy do zapisów na wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/268294487427455/ 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem