Poznaj kolaże Honzy Zamojskiego

Honza Zamojski to artysta działający w wielu mediach, tworzący m.in. instalacje, grafiki i rysunki. Znany jest jako twórca książek artystycznych, prowadzący własną działalność wydawniczą; zajmuje się także projektowaniem graficznym – jest autorem ilustracji do książek oraz ich układów graficznych. Jego zainteresowania w tej dziedzinie uwidaczniają się zarówno w zrealizowanych projektach wydawniczych, jak i znajdują odbicie w pracach autonomicznych, niezwiązanych z grafiką użytkową.

Honza Zamojski, Matematyka (Gra), 2011 r. (fragment)    

Obiekt: Honza Zamojski, Matematyka (Gra), 2011 r. (fragment)

Prezentowana praca może być uważana za symboliczną dla zainteresowań artysty, ma ona bowiem swój początek w książce, którą artysta spożytkował dla swoich celów. „Matematyka(Gra)” to kolaż składający się z fragmentów tomu „Mu-torere, do gutii inne: 50 gier na kolorowych planszach” autorstwa Zdzisława Nowaka (Warszawa, Nowe Horyzonty 1971), pomyślanego jako umieszczony w jednym woluminie zbiór plansz do gier.

    

Obiekt: Honza Zamojski, Matematyka (Gra), 2011 r. (fragment)

Zamojski wykorzystał w swojej pracy między innymi plansze do ludowej lapońskiej gry „tablut” czy do pochodzącej od Maorysów tytułowej książki „mutorere”. Użyte w niniejszej pracy plansze, wycięte ze wspomnianej książki, charakteryzują się regularnością podziałów: większość z nich oparta jest na strukturze siatki. Są to przede wszystkim płaszczyzny służące pierwotnie do przemieszczania po ich powierzchni pionków. Jednak po nadaniu im przez artystę statusu kompozycji wizualnych, eksponowanych w oderwaniu od pierwotnego celu ich powstania, można odczytywać je zarówno jako graficzny raster – co czyni je niejako symbolem zainteresowań Zamojskiego związanych z projektowaniem, jak i modernistyczną siatkę – sztandarowy motyw dwudziestowiecznej sztuki abstrakcyjnej. Ich odbiór może się zatem wahać między wizualnym doświadczeniem barwnej, abstrakcyjnej powierzchni, a spostrzeżeniem użytkowego charakteru wizualnych kompozycji stworzonych po to, by wykorzystywać je do gry.

    

Obiekt: Honza Zamojski, Matematyka (Gra), 2011 r. (fragment)

Prace Honzy Zamojskiego pokazywane były m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Museum Morsbroich czy Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Zamojski ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, dyplom obronił w Pracowni Projektowania Znaku i Typografii. W swojej praktyce sięga po rozmaite media: od rysunku przez tzw. rzeźby rysunkowe po infografiki i poezję. Minimalistyczne w formie, ale bogate w znaczenia symbole, abstrakcyjne kompozycje i figuratywne przedstawienia składają się na język wizualny, który rządzi się własną gramatyką i strukturą formalną. Tym, co często spaja pozornie odległe elementy, jest humor oraz dystans do siebie samego.

Obiekt: Honza Zamojski, Matematyka (Gra), 2011 r. (fragment)

Artysta Prowadzi cykl wykładów „How it’s made”, prezentowany dotychczas m.in. w CentrePompidou, MoMA Library czy Printed Matter w Nowym Jorku. Prace Artysty znajdują się w m.in. w kolekcjach: The Joseph M. Cohen Family Collection, Nowy Jork, Lorinsky Collection, Nowy Jork, LawrenceBenenson Collection, Nowy Jork.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pracami innych wybitnych artystów w kataloguaukcji:

https://desa.pl/pl/auctions/533/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-14-marca-2019-godz-19 

Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 
1 – 14 marca 2019 r.
poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem