Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w DESA Unicum

Wart co najmniej 1 milion złotych obraz Józefa Brandta z kolekcji mBanku z ceną wywoławczą 1 tys. złotych. Po raz pierwszy w historii, podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia, odbędzie się stacjonarna aukcja dzieł sztuki. Całkowity dochód z charytatywnej licytacji przeznaczony zostanie na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Pod młotek pójdzie część kompletowanej przez lata kolekcji mBanku. Wśród licytowanych prac znajdą się m.in. dzieła Edwarda Dwurnika czy Jerzego Kossaka. Wydarzenie odbędzie się w naszej siedzibie. 

Do tej pory dzieła sztuki w ramach finału WOŚP wystawiane były na licytację za pośrednictwem platform online. Nigdy też w ramach tego wydarzenia pod młotek nie trafiły prace o takiej wartości. Pieniądze z aukcji zostaną w całości przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali dziecięcych. Dom Aukcyjny zrezygnował z prowizji. Licytację poprowadzi najbardziej znany aukcjoner w Polsce – Juliusz Windorbski.

Cena wyjściowa każdej z prac to zaledwie 1 tys. złotych. Organizatorom zależy, aby w wydarzeniu mogło wziąć udział jak najwięcej osób. Prawdziwą sensacją będzie obraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa, Józefa Brandta. Wartość pochodzącego sprzed ponad 100 lat dzieła „Jarmark w Bałcie na Podolu”, szacuje się na co najmniej 1 milion złotych. To pierwszy taki przypadek, kiedy licytacja pracy tej klasy rozpocznie się od tysiąc razy niższej ceny wywoławczej. Brandt jest dziś jednym z najdrożej sprzedających się artystów na polskim rynku sztuki. Jego „Powrót z targu” został sprzedany w czerwcu tego roku za blisko 1,5 miliona złotych. Z kolei potomek słynnego rodu, Jerzy Kossak, to ulubieniec miłośników malarstwa batalistycznego. Na aukcji wystawiona zostanie jego praca „Szarża szwoleżerów w Somosierze” z 1946 roku. W katalogu znalazły się także dwie prace zmarłego w październiku tego roku Edwarda Dwurnika – jednego z najbardziej cenionych artystów polskiej sztuki współczesnej. Pod młotek trafi m.in. „Wiedeń. Idealne miasto” pochodząca z najsłynniejszego cyklu malarskiego artysty „Błękitne miasta”.

Jeśli tylko możemy pomagać, będziemy to robić. To pierwsza w historii Polski aukcja charytatywna na tak dużą skalę. W ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać 950 mln złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. To bezprecedensowa na skalę światową inicjatywa i czujemy się wyróżnieni, że możemy wziąć w niej udział – podkreśla prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum, Juliusz Windorbski. Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku, dodaje – mBank gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy po raz drugi. Na 27. Finał postanowiliśmy przekazać na licytację ponad 40 pozycji z gromadzonej przez lata kolekcji dzieł sztuki. Wśród nich obraz Józefa Brandta o wysokiej wartości rynkowej. Mamy nadzieję, że charytatywna licytacja spełni co najmniej dwa cele: uraduje nabywców oraz pozwoli zebrać dużą sumę na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia o godz. 18.30 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A.

Katalog aukcyjny dostępny na stronie: 
https://desa.pl/pl/auctions/527/aukcja-charytatywna-kolekcji-mbanku-dla-wosp-13-stycznia-2019-godz-18 

Wystawa obiektów:

7 - 13 stycznia 2019 
godz. 11-19 (poniedziałek-piątek)
godz. 11-16 (sobota)
godz. 11-19 (niedziela, 13 stycznia)


Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Piękna 1A, Warszawa
wstęp wolny

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Marszał
Business & Culture
tel. 793 919 109
a.marszal@businessandculture.pl

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem