DESA Design Days 20 - 21 października 2018

Świętujemy 100 lat polskiego designu

Już 20 października w Warszawie wystartuje pierwsza edycja DESA Design Days. To jedyne w Polsce tego typu wydarzenie poświęcone polskiemu wzornictwu. W programie znajdą się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy filmów. Centralnym punktem będzie wystawa „Polska Sztuka Stosowana 1918-2018,” na której pojawią się absolutne unikaty rodzimego designu m.in. jeden z kultowych, niewielu oryginalnych foteli stworzonych przez samego Romana Modzelewskiego. Będzie można obejrzeć w sumie około 200 obiektów. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace pójdą pod młotek.

PROGRAM DESA Design Days”

Sobota, 20.10, godz. 12:00-20:00

12:10 POLSKA SZTUKA STOSOWANA 1918-2018. Otwarcie wystawy przez Prezesa domu aukcyjnego DESA Unicum Juliusza Windorbskiego

12:20 POLSKA SZTUKA STOSOWANA 1918-2018. Oprowadzanie kuratorskie

„Polska Sztuka Stosowana 1918-2018” to przekrojowa prezentacja ikon polskiego wzornictwa, nie przez przypadek przypadająca na 100-lecie odzyskania niepodległości. Nazwa wystawy nawiązuje do klasycznej pozycji literatury zatytułowanej „Polska Sztuka Stosowana XX wieku”. Książkę stworzyła jedna z najważniejszych postaci związanych z historią polskiego designu – Irena Huml. Część prac prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji autorki.
Po wystawie oprowadzi Cezary Lisowski – historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury. 

14:00 Design Art Deco w Polsce. Wykład Anny Kostrzyńskiej-Miłosz

Anna Kostrzyńska-Miłosz – historyczka sztuki związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauki omówi sytuację we wzornictwie polskim lat dwudziestych i trzydziestych.

14:00 Projekt mebel. Warsztaty rodzinne z Anną Owsiany

Anna Owsiany – edukatorka związana z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki poprowadzi warsztaty dla dzieci z projektowania własnych mebli. To jakie przedmioty powstaną będzie zależało tylko od wyobraźni uczestników.

Zapisy na warsztaty pod linkiem: LINK DO REJESTRACJI 
Na warsztaty można się zapisać tylko jednorazowo.

16:00 Magia radia i innego sprzętu grającego. Spotkanie z Grzegorzem Strzelewiczem

Autor ikonicznych polskich radioodbiorników, rozchwytywanych w latach 70. i 80. – Grzegorz Strzelewicz opowie o projektowaniu dla przemysłu, realiach i możliwościach pracy projektanta w PRL, o swoich inspiracjach i o tym jak elektronika emancypowała się z fornirowanego mebla. Spotkanie poprowadzi Anna Maga – historyk sztuki i designu związana z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.

18:00 Zwykłe życie niezwykłych mebli. Spotkanie z Krystyną Łuczak-Surówką

Jedna z czołowych postaci polskiego designu – Krystyna Łuczak-Surówka opowie o wybranych obiektach prezentowanych na wystawie, ale także o rzeczach niepozornych, które często mijamy, a które zasługują na naszą uwagę.

Niedziela, 21.10, godz. 12:00-20:00

12:00 W stronę sztuki przedmiotu. Ceramika artystyczna po 1960 roku. Wykład Anny Wiszniewskiej

Lata 60. XX wieku należą do najbardziej fascynującej z dekad w historii polskiej sztuki użytkowej. O najważniejszych wydarzeniach tamtego okresu, które wyznaczyły kierunek artystycznych poszukiwań w dziedzinie designu na następne lata opowie Anna Wiszniewska – historyczka sztuki i dizajnu, kuratorka związana z Instytutem Sztuki PAN. 

14:00 Wazon jeden na tysiąc. Spotkanie z Malwiną Konopacką

OKO to kultowa limitowana seria ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów wykonanych przez Malwinę Konopacką – ilustratorkę, graficzkę i projektantkę. O idei kultowego wazonu, jego ewolucji z przedmiotu użytkowego w kierunku abstrakcyjnej rzeźby i o współczesnej polskiej sztuce użytkowej opowie sama artystka. Spotkanie poprowadzi Cezary Lisowski.

14:00 Wnętrze w kartonowym domku. Warsztaty rodzinne z Kamilem Niedziałkiem

Podczas warsztatów mali uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia makiet swoich wymarzonych pokoi. Do wykonania wyposażenia i wystroju kartonowych pomieszczeń wykorzystają materiały z recyklingu. Domy udekorują reprodukcje dzieł sztuki wycięte z dawnych katalogów aukcyjnych. Spotkanie poprowadzi Kamil Niedziałek – edukator związany z Zachętą Narodową Galerią Sztuki.

Zapisy na warsztaty pod linkiem: LINK DO REJESTRACJI
Na warsztaty można się zapisać tylko jednorazowo.

16:00 Nie tylko New Look. Łukasz Gorczyca oprowadza po wystawie

Łukasz Gorczyca jest współzałożycielem galerii „Raster” i jednym z pierwszych w Polsce badaczy oraz kolekcjonerów powojennego polskiego designu. Podczas oprowadzania opowie o historii powstawania swojej kolekcji wzornictwa przemysłowego będącej jedną z pierwszych tego typu zbiorów w Polsce.

18:00 Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa. Projekcja filmu i spotkanie z reżyserką – Małgorzatą Olimpią Świderską

Film dokumentujący historię i rozwój polskiego wzornictwa przemysłowego ukazuje wybrane przedmioty codziennego użytku, które z czasem uzyskały status ikon dizajnu, obiektów kolekcjonerskich, a nawet dzieł muzealnych. Opowiadają o nich eksperci z dziedziny wzornictwa przemysłowego, historycy sztuki oraz sami projektanci. Projekcji filmu będzie towarzyszyć spotkanie z jego reżyserką – Małgorzatą Olimpią-Świderską.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapraszamy do udostępnienia wydarzenia na facebooku:
DESA Design Days 20-21 października 


Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym:
Polska Sztuka Stosowana 1918-2018 


Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 

20 października - 6 listopada 2018 r.
poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16


Biografie:

Cezary Lisowski – historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury. Prowadzi badania z zakresu architektury XX w. i polskiego wzornictwa. Kurator Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR. Poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa.

Anna Kostrzyńska-Miłosz –
historyczka sztuki. Pracuje w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniem rzemiosła artystycznego, szczególnie meblarstwa. Autorka szeregu publikacji z tej dziedziny, m.in. książki "Polskie meble 1918-1939. Forma – funkcja – technika".

Anna Owsiany – edukatorka. Prowadzi warsztaty dla dzieci m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Grzegorz Strzelewicz – projektant, od końca lat 60. XX w. związany ze Zjednoczeniem Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA. W ciągu kilkunastu lat pracy dla Zjednoczenia, także w roli kierownika Ośrodka Wzornictwa COBRESPU, stworzył projekty około stu obiektów elektronicznych, z których część, np. radioodbiorniki „Maria”, Julia”, „Radmor” czy „Amator” weszła do produkcji i w latach 70. XX w. zagościły w tysiącach polskich mieszkań.

Anna Maga – historyk sztuki i designu. Od 1981 roku związana z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. Od lat opracowuje i propaguje dorobek polskiego designu, pozyskując do kolekcji muzealnej kolejne obiekty. Jest współautorką stałej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, autorką wielu wystaw i publikacji popularyzującej polski design za granicą „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century”

Krystyna Łuczak-Surówka – historyk i krytyk designu. Wykładowca warszawskiej ASP. Autorka publikacji o designie, kuratorka wystaw. Twórca designby.pl oraz akcji charytatywnej Design dla Zwierząt. Propagatorka i kolekcjonerka polskiego
wzornictwa.

Anna Wiszniewska
– adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, historyk sztuki i dizajnu, kurator, wykładowca uniwersytecki. Zajmuje się badaniami z dziedziny polskiego wzornictwa przemysłowego.

Malwina Konopacka - ilustratorka, graficzka, projektantka.

Kamil Niedziałek – edukator, prowadzi warsztaty dla dzieci m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem