17 i 18 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Polowanie na niedźwiedzia - mistrzowski cykl Juliusza Kossaka

W październiku, „po świętym Michale” członkowie arystokratycznych rodzin wybierali się na polowanie na niedźwiedzia. Okiełznanie tego potężnego zwierzęcia świadczyło o sile i społecznej pozycji polujących. Młodzi mężczyźni mogli w ten sposób potwierdzić swoje zalety i udowodnić, że w momentach zagrożenia potrafią zachować zimną krew. Polowano wczesną jesienią ponieważ w tym czasie niedźwiedzie, szykując się do zimowego snu porastają sadłem, a ich sierść staje się gęstsza.


Juliusz Kossak, Cykl czterech akwarel "Polowanie na niedźwiedzia" ("Scena z polowania na niedźwiedzie w Użoku"), 1874 r.

W polowaniu w Użoku uczestniczył Juliusz Kossak, zabierając swojego młodego, szesnastoletniego syna Wojciecha, przedstawiając się wśród pozostałych polujących. W tłumie polujących byli członkowie rodów – Sapiehów, Sanguszków, Zamoyskich, Żółtowskich i Leszczyńskich. Cykl to opowieść o tym polowaniu. Powstał w 1874 roku, przedstawiając to, co działo się jesienią dwa lata wcześniej. Historie można streścić następująco: towarzystwo wyrusza na polowanie (I), odpoczywa (II), zwierz zostaje dopadnięty przez sforę psów (ogary polskie) (III), powrót z polowania (IV). W taki sposób cykl Kossaka został opisany w Tygodniku Ilustrowanym przez samego artystę: „Rysunek pierwszy przedstawia wyjazd na połoninę, z przeprawą przez strumyk górski. Po kilkogodzinnej jeździe następuje odpoczynek na połoninie dla ludzi, koni i psów, i ten nastręczył treści do rysunku drugiego. Polowanie się rozpoczyna. Psy natrafiają na niedźwiedzia w ostępie, ruszają go stamtąd i wypędzają, na myśliwych, którzy zbierają się na hasło szczekania psów. Oto rysunek trzeci. Jeżeli łowy idą, szczęśliwie i niedźwiedź pada od strzałów, wtedy ubitego kładę na noszach z gałęzi i ośmiu górali niesie go w tryumfie przez wiec za myśliwymi. Pochód ten otaczają tłumy ciekawych, i to stanowi wspaniały powrót z polowania, przedmiot rysunku ostatniego. Węgierska wioska Użok, z cerkiewką, zdjęta jest z natury”.

W tym cyklu Juliusz Kossak osiągnął mistrzostwo w oddaniu przyrody w technice akwarelowej. Nie tylko pięknie odmalowało piękno natury, ale też umiał odwoływać się, nieraz niepostrzeżenie, do mistrzów malarstwa flamandzkiego XVII wieku.

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym:
Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie


Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną: 

6 - 18 października 2018 r.
poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem