Wystawa Aleksander Roszkowski: Pejzaż lokalny

Jego obrazy stanowią wyraz najwyższej afirmacji świata, buntu wobec obowiązujących w sztuce współczesnej trendów oraz zaprzeczenie rzekomego zmierzchu tradycyjnego malarstwa. Wystawa „Obrazy niech bronią się same. Aleksander Roszkowski” to zbiór ponad 20 prac pochodzących z różnych okresów twórczości artysty, częściowo nigdy wcześniej niepokazywanych. Będzie można ją oglądać od 23 lipca w DESA Unicum. 2 sierpnia odbędzie się finisaż z udziałem artysty.

Twórczość Roszkowskiego to próba wskrzeszenia wiedzy o malarskim rzemiośle, manifest przeciwko modom rządzącym sztuką współczesną i zanikowi roli warsztatu. Artysta wbrew obowiązującym nowym trendom podkreśla prymat i rolę malarstwa jako formy wnikliwej obserwacji codzienności. Stanowi ono dla niego idealny środek wyrazu otaczającego świata, afirmacji rzeczywistości wraz ze wszystkimi jej aspektami, takimi jak przemijanie, poczucie zagrożenia i zagubienia. Wystawa „Obrazy niech bronią się same. Aleksander Roszkowski” to zbiór prac pochodzących z różnych okresów jego twórczości, począwszy od pejzaży tworzonych jeszcze w latach 90, charakteryzujących się delikatną paletą barwną, poprzez impresje z dalekich podróży, aż po najnowsze prace, które powstały w pracowni na Suwalszczyźnie, a do tej pory nie były pokazywane na żadnej wystawie. 

Prezentacja obejmuje dzieła w odmiennych formatach i stylistykach, ukazujące mnogość sposobów ujęcia tematu, jakim jest pejzaż. Realistyczny i abstrakcyjny. Obrazujący przyjazne oblicze przyrody rodzimej Suwalszczyzny oraz grozę i potęgę natury, z którą Roszkowski zetknął się i konfrontował, przemierzając okolice Koła Podbiegunowego. Tym, co wyróżnia sztukę Roszkowskiego, jest niezwykle ekspresyjna metoda twórcza oraz specyficzna, niepowtarzalna kolorystyka, uzyskiwana wskutek kładzenia kolejnych warstw farby. Artysta malarstwo traktuje jako wiedzę tajemną, samodzielnie tworzy materiały plastyczne, używając przede wszystkim naturalnych surowców, z którymi eksperymentuje. Niektóre z jego płócien przywołują na myśl dokonania Rothko, gdzie poszczególne plany oraz niebo wyraźnie tworzą odseparowane płaszczyzny. Z kolei późniejsze eksperymenty z fakturą obrazu tworzącą wypukły relief, kojarzą się z dziełami Pollocka. 

Mimo artystycznego nonkonformizmu, odcięcia się od instytucjonalnych zależności jego twórczość ceniona jest w kraju i za granicą. Brał udział w kluczowych polskich wystawach lat 80. Jego dzieła pokazywane były w Berlinie i Kopenhadze. Na swoim koncie ma również indywidualną prezentację w renomowanej galerii Andre Zarre Gallery w Nowym Jorku. Wystawę „Obrazy niech bronią się same. Aleksander Roszkowski” będzie można oglądać od 23 lipca do 4 sierpnia w DESA Unicum. 2 sierpnia odbędzie się finisaż z obecnością artysty. 

Wystawa „Obrazy niech bronią się same. Aleksander Roszkowski”: 23 lipca – 4 sierpnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny. 

Finisaż z udziałem Aleksandra Roszkowskiego – 2 sierpnia, godz. 19 

Zobacz katalog wystawy: 
https://desa.pl/pl/exhibitions/100/aleksander-roszkowski-pejzaz-lokalny 

Zapraszamy do zapisu na wydarzenie na facebooku:
https://www.facebook.com/events/2063454997305457/

Kontakt dla mediów:

Maria Śmigiel
Business & Culture
m.smigiel@businessandculture.pl
tel. 793 919 109

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem