Projekt o nieznanym tytule - niezwykła wystawa

„Projekt o nieznanym tytule” to niezwykła wystawa pokazująca dzieła wybitnych współczesnych twórców, dojrzałych malarzy  i obserwatorów życia. Prezentację w DESA Unicum będzie można oglądać od 24 lipca. 25 lipca oprowadzą po niej  Jarosław Modzelewski, Robert Bubel, Artur Przebindowski oraz Agula Swoboda.

„Projekt o nieznanym tytule” to kuratorski zamysł artystki, Aguli Swobody, która zaprosiła do wspólnej wystawy dojrzałych mężczyzn – malarzy, jak sama mówi: „obserwatorów życia po czterdziestce”. Fascynowała ją nie tylko ich twórczość, ale również życie, doświadczenie pustki, pełni i duchowości. Zainteresowana była tym, jak z pozoru silni mężczyźni dobrowolnie wchodzą w sferę swojej wrażliwości pobudzającej proces twórczy. Do projektu przystąpiło siedmiu współczesnych artystów: Jarosław Modzelewski, Robert Bubel, Kacper Dudek, Krzysztof Gruse, Wojciech Pietrasz, Artur Przebindowski i Artur Trojanowski oraz sama Swoboda. W efekcie współpracy powstał  projekt, na który składa się 39 obrazów. 

Twórczość całej grupy „Projekt o nieznanym tytule” inspiruje codzienność, otoczenie i zastana rzeczywistość. Robert Bubel emocjonalny stosunek do tematu traktuje jako warunek konieczny powstania dzieła, a jego obrazy to nierzadko migawki z prywatnego życia. Malarzem codzienności, w której dzieją się rzeczy najważniejsze, jest również Jarosław Modzelewski. W swojej twórczości dotyka on uniwersalnego problemu samotności człowieka. Choć temat ujmuje zawsze w sposób umowny, nigdy nie przekracza granicy realizmu. Samotne postaci i zwierzęta błądzące po polach i łąkach przepełniają melancholijne prace Wojtka Pietrasza. Z kolei realizmem magicznym można by nazwać malarstwo Aguli Swobody. Inspirują ją sny, które stanowią znaczną część życia każdego człowieka, którego przedstawia pod zwierzęcą postacią. To czasowe odczłowieczenie ma mu pozwolić na uporządkowanie własnego życia i zapanowania nad rzeczywistością. 

Prywatne laboratorium materii stanowią wielkoformatowe płótna Kacpra Dudka. Artysta tworzy na nich swój własny wszechświat, na który nakłada rysunki figur geometrycznych. Krzysztof Gruse to malarz i poeta poszukujący duchowości. Pociąga go zwykłość i uroda rzeczy małych. W jego pracach widoczne jest przeświadczenie, że dostrzeżenie pozornego banału może ujawnić prawdę o ludzkim życiu. Wielopłaszczyznowe, wizualnie atrakcyjne przestrzenie miejskie maluje Artur Przebindowski. Ich ważną funkcją jest rozbudzenie wrażliwości na zmysłowe jakości dzieła, takie jak kolor i światło. Światło, czas i ruch powietrza próbuje na swoich płótnach uchwycić Artur Trojanowski. Dokonując redukcji kompozycyjnej do form jawiących się bardziej jako aura czy pole energetyczne, artysta eksploruje elementy wewnętrznej podświadomości.

Wystawę „Projekt o nieznanym tytule” będzie można oglądać w DESA Unicum od 24 lipca do 11 sierpnia. 25 lipca oprowadzą po niej artyści.

Wystawa „Projekt o nieznanym tytule”: 24 lipca – 11 sierpnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

DESA Unicum
ul. Piękna 1A, Warszawa
Wstęp wolny

Autorskie oprowadzanie po wystawie „Projektu o nieznanym tytule” – 25 lipca, godz. 19

Kontakt dla mediów:

Maria Śmigiel
Business & Culture
m.smigiel@businessandculture.pl
tel. 793 919 109

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem