Summer Exhibitions w DESA Unicum

Summer Exhibitions to pierwsza tak obszerna prezentacja prac niezależnych międzynarodowych twórców w Polsce. Znajdą się na niej nigdy niepokazywane w kraju obrazy włoskiego mistrza, Aldo Salvadoriego oraz mistyczne abstrakcje Josepha Kapelyana. Pierwsza z cyklu letnich wystaw w DESA Unicum otworzy się już 6 lipca.

Obrazy jednego z najbardziej niezależnych włoskich twórców – Aldo Salvadoriego przywodzą na myśl najlepsze płótna Amedeo Modiglianiego. Czerpał on również wzorce od renesansowych mistrzów i impresjonistów. Choć malarz był świadkiem powstania, rozwoju i zanikania licznych prądów artystycznych, nigdy nie stał się ich częścią. Pozostawał niezależny i wierny malarstwu figuratywnemu, a jego poszukiwania oscylowały wokół zagadnienia formy. Począwszy od 1930 roku Salvadori wystawiał swoje prace na najważniejszej europejskiej wystawie sztuki, Biennale w Wenecji, w którym brał udział cyklicznie aż do 1956 roku. Jego obrazy prezentowane były we Włoszech na licznych wystawach monograficznych oraz zbiorowych w towarzystwie światowej sławy artystów: Giorgia de Chirico, Pierre’a Bonnarda oraz Édouarda Vuillarda. Wystawa pod patronatem Włoskiego Instytutu Kultury rozpocznie się 6 lipca.

W tym samym dniu w DESA Unicum otwarta zostanie wystawa „Joseph Kapelyan: Abstrakcja mistyczna”. Kapelyan jest artystą białoruskiego pochodzenia, który obecnie mieszka i tworzy w Tel Awiwie. Doświadczenie wojny na Uralu, liczne podróże, w tym pobyt w Polsce i emigracja do Izraela wywarły duży wpływ na jego twórczości. Bogactwo doświadczeń artysty widoczne jest na jego płótnach pełnych odniesień do judaizmu, prawosławia, sztuki dawnej, ale także do współczesności. Kepelyan, podobnie jak Salvadori, jest artystą niezależnym, pozostającym w opozycji do obowiązujących w sztuce trendów. Cechuje go nonkorformizm i niczym nieskrępowana wyobraźnia. W swojej twórczości porzuca akademickie ograniczenia i sztywne zasady na rzecz poszukiwań indywidualnego stylu. Wychodzące spod pędzla malarza pejzaże, martwe natury, fantastyczne oraz mistyczne obrazy są metaforycznymi przedstawieniami pragnienia doznania najgłębszych ludzkich emocji. Kapelyan ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i ponad 150 zbiorowych, organizowanych na całym świecie. 

Podczas letnich wystaw zaprezentowane zostaną również najwyższej klasy wyroby rzemiosła artystycznego. 6 lipca rozpocznie się wystawa „Szklane marzenia”. Od 23 lipca będzie można oglądać wystawę „Skarbiec: srebra, platery, brązy”.

Aldo Salvadori. Intymny portret kobiecej duszy: 6 - 21 lipca 

Joseph Kapelyan: Abstrakcja mistyczna: 6 - 21 lipca

Szklane marzenia: 6 - 21 lipca 

Cienie reliefów: 11 lipca - 18 sierpnia,
ZAPRASZAMY NA WERSNISAŻ WYSTAWY, 19 lipca, godz. 19

Aleksander Roszkowski. Pejzaż lokalny: 23 lipca  - 04 sierpnia, ZAPRASZAMY NA FINISAŻ WYSTAWY, 2 sierpnia, godz. 19

Projekt o nieznanym tytule: 23 lipca - 11 sierpnia, ZAPRASZAMY NA AUTORSKIE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE, 25 lipca, godz. 19

Skarbiec: srebra, platery, brązy: 23 lipca – 11 sierpnia

Jarosław Modzelewski: 06 - 18 sierpnia 

Hilary. Kosmiczny wymiar szczegółów: 06 - 18 sierpnia ZAPRASZAMY NA OPROWADZANIE PO WYSTAWIE, 8 SIERPNIA, godz. 19

Wystawy można oglądać w siedzibie DESA Unicum
ul. Piękna 1A, Warszawa
w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek)
godz. 11-16 (sobota)

WSTĘP WOLNY

Zapraszamy 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem