2,2 mln za Makowskiego, 1,5 mln za Brandta. Rekordy na aukcji Sztuka Dawna

2 242 000 zł zapłacono wczoraj za pracę Tadeusza Makowskiego „Latawce”. To obecnie najdroższa praca artysty na rynku sztuki i jedno z najdroższych dzieł sprzedanych kiedykolwiek w Polsce. Rekordowy wynik osiągnęło też dzieło Józefa Brandta „Powrót z targu”. Pokazywany po raz pierwszy w kraju obraz, który trafił do nas po blisko 120 latach został sprzedany za 1 534 000 zł. To rekord na pracy artysty. Od dzisiaj dzieło oglądać można na monograficznej wystawie Brandta w warszawskim Muzeum Narodowym.

Wczorajsza licytacja Sztuki Dawnej zakończyła się dwoma rekordami. Sensacyjna praca Józefa Brandta, nigdy wcześniej nie pokazywana w Polsce, została kupiona za ponad 1,5 mln złotych. Obrazy Brandta są od lat poszukiwane i doceniane przez kolekcjonerów. W 2009 roku jego obraz „Pochód z łupami – powrót z Wiednia” osiągnął cenę 1,2 mln złotych zostając tym samym najdrożej sprzedaną w Polsce pracą.  Zanim nowy właściciel odbierze wylicytowaną na aukcji pracę „Powrót z targu” od dziś do 30 września można oglądać ją na monograficznej wystawie Józefa Brandta w Muzeum Narodowym. To pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty. Brandt należy do panteonu najwybitniejszych polskich twórców przełomu XIX i XX wieku. Pod koniec XIX wieku Brandt odniósł zagranicą wielki sukces. Był czołową postacią polskiej kolonii artystycznej w Monachium.

Spektakularny wynik na wczorajszej aukcji uzyskało także dzieło Tadeusza Makowskiego „Latawce”. Praca artysty, który w ostatnich latach święci tryumfy na rynku sztuki, została sprzedana za ponad 2,2 mln złotych. „Latawce” będące dziełem klasy muzealnej pokazywane były na przełomowej dla malarza wystawy w Galerii Berty Weill. Z czternastu prac wystawionych w galerii większość znajduje się w kolekcjach prywatnych, część w muzeach (Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Warszawie i Musee National d’Art Moderne w Paryżu), a dwie uznaje się za zaginione. Na wysoki wynik licytacji na pewno wpłynął także fakt, że dzieła artysty pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko, a każde z nich wzbudza sensację wśród kolekcjonerów.

Na czwartkowej aukcji Sztuki Dawnej pod młotek poszły dzieła stanowiące przekrój polskiej sztuki XIX-ego wieku, modernizmu i międzywojnia. Obrót na całej aukcji wyniósł 7 718 380 zł. To kolejny, po zeszłorocznych rekordach, dowód na niezwykłe zainteresowanie pracami twórców przełomu XIX-ego i XX-ego wieku na rynku sztuki.

Zobacz wyniki aukcji Sztuka Dawna. Malarstwo XIX wieku 

Zobacz wyniki aukcji Sztuka Dawna. Modernizm i Międzywojnie


Zdjęcie główne: obraz Józefa Brandta "Powrót z targu", ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Kontakt dla mediów:

Maria Śmigiel
Business & Culture
m.smigiel@businessandculture.pl
tel. 793 919 109

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem