Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa z kręgu École de Paris

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa z kręgu École de Paris. Spotkanie poprowadzą najbardziej znani w Polsce kolekcjonerzy Szkoły Paryskiej - Wojciech Fibak oraz Marek Roefler. 

17 maja 2018 r., godzina 19.00 
Dom Aukcyjny DESA Unicum
ul. Piękna 1A, Warszawa

Co naprawdę działo się w latach 20-tych na Montparnassie? Prace, na pierwszą w Polsce aukcję École de Paris, kompletowano przez lata. Zebrano dzieła, które stanowią przekrój twórczości najwybitniejszych twórców paryskiej bohemy artystycznej w tym m.in. Kislinga, Gottlieba, Meli Muter czy Henryka Haydena. Poprzedzające aukcję spotkanie z najbardziej znanymi w Polsce kolekcjonerami Szkoły Paryskiej – Markiem Roeflerem oraz Wojciechem Fibakiem odbędzie się w czwartek 17 maja o godz. 19 w DESA Unicum.

Wojciech Fibak był pierwszym kolekcjonerem Szkoły Paryskiej w Polsce. W jego kolekcji znajdowało się kilkaset obrazów, które zdobiły ściany największych muzeów w kraju. Marek Roefler – zainspirowany kolekcją Fibaka, na początku lat 90-tych zainteresował się twórczością paryskiej bohemy. Dziś jest właścicielem największej w Polsce kolekcji École de Paris. Fundator i założyciel prywatnego muzeum sztuki Villa la Fleur w Konstancinie. Na spotkaniu kolekcjonerzy opowiedzą o najwybitniejszych artystach epoki oraz przyczynach wzmożonego zainteresowania  École de Paris na rynku sztuki.

Jednym z najważniejszych twórców Szkoły Paryskiej jest Mojżesz Kisling, nazywany „księciem Montparanasse'u”. Był czas, że artysta cieszył się we Francji większą popularnością niż Picasso. O jego pijackich ekscesach pisały się nie tylko francuskie brukowce, malarz był też stałym bywalcem rubryki towarzyskiej Vogue'a. Do jego pracowni ściągała paryska bohema – Pablo Picasso, Diego Rivera, Charlie Chaplin, Marc Chagall, Ernest Hemingway, Henry Miller i Amedeo Modigliani. Na wystawie pojawią się aż cztery prace Kislinga, w tym kultowa „Mona Luisa”. Ikoniczna „Giaconda” Leonarda da Vinci zniknęła w biały dzień z Luwru w 1911 roku. Historia kradzieży wstrząsnęła Paryżem aż do jego fundamentów, a miasto przez długi czas żyło poszukiwaniami obrazu. 

Na aukcji znajdą się także wybitne prace m.in. Leopolda Gottlieba, Meli Muter, Henryka Haydena czy Jakuba Zuckera. Dziś, mówiąc o kręgach École de Paris, wymienia się ok. 150 nazwisk, w rzeczywistości artystów zjeżdżających do stolicy Francji były tysiące. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 61 dzieł autorstwa 36 artystów, którzy aktywnie współtworzyli scenę artystyczną Montparnasse’u pierwszych dekad XX wieku.

Spotkanie z Wojciechem Fibakiem i Markiem Roeflerem: 17 maja 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, aby wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesłanie na adres mailowy: wernisaz@desa.pl mail z informacją o chęci udziału w tym wydarzeniu.

Aukcja École de Paris: 24 maja 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa 

Wystawa obiektów: 14-24 maja 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum,
ul. Piękna 1A, Warszawa Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji École de Paris oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

Zobacz wszystkie obiekty prezentowane na aukcji École de Paris 24 maja 2018, godz. 19.00


Kontakt dla mediów:

Joanna Andruszko

Business & Culture

j.andruszko@businessandculture.pl

tel. 793 919 167

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem