Spotkanie premierowe wokół albumu Wojciecha Fangora

Najdroższy, najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, jedyny Polak, który doczekał się indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Guggenheima – Wojciech Fangor stał się bohaterem publikacji prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Album poświęcony  twórczości jednego z ostatnich „wielkich mistrzów XX-ego wieku” ukazał się w kwietniu w limitowanym nakładzie w Polsce. Książka „Fangor. Color and Space” dostępna jest w sklepach Art Bookstore działających przy muzeach i galeriach oraz na stronie www.artbookstore.pl.

Od czasu śmierci Wojciecha Fangora w 2015 roku w Polsce trwa istny „boom” na jego twórczość. Podsyca go fakt, że jego prace cieszą się równie wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. Tylko w zeszłym roku ceny czterech jego dzieł przekroczyły granicę 1 mln złotych. Najdroższa z nich „NJ 15” została sprzedana w Londynie za  równowartość 1,9 mln złotych. Na liście polskich artystów o największej sumie sprzedaży dzieł po 1989 roku opublikowanej przez niezależny portal Artinfo.pl Fangor zajmuje drugie miejsce z wynikiem 28 mln złotych. Wyprzedza go jedynie Jacek Malczewski.

Wojciech Fangor, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, należy do panteonu polskich twórców, którzy zrobili oszałamiającą zagraniczną karierę. Był jednym z założycieli, słynnej na całym świecie, „polskiej szkoły plakatu”, autorem pierwszej instalacji przestrzennej na świecie. Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. W latach 60-tych prace Fangora zostały włączone do dwóch grupowych wystaw w MoMA w Nowym Jorku. To wydarzenie okazało się dla artysty przepustką do międzynarodowej sławy. W 1970 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima – do tej pory żaden Polak nie powtórzył tego sukcesu.

Anglojęzyczny album „Fangor. Color and space” ukaże się w Polsce nakładem prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Nad publikacją czuwała Magdalena Dąbrowski – amerykańska historyk sztuki, kurator w MoMA w Nowym Jorku. Autorem tekstów jest również Mark Rosenthal – niezależny krytyk, związany wcześniej z Narodową Galeria Sztuki w Waszyngtonie. Album podzielony jest na pięć części poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Poza reprodukcjami prac i szczegółową biografią album zawiera m.in. listy i wywiady przeprowadzone z artystą oraz fotografie z prywatnych archiwów Fangora.

Książki dostępne są w księgarniach Art Bookstore w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Królikarni, DESA Unicum i Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także na www.artbookstore.pl.

Goście specjalni: 
Magdalena Dąbrowski – amerykańska historyczka sztuki, związana przez wiele lat z Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W spotkaniu udział wezmą również współautorzy książki: Katarzyna Jankowska-Cieślik i Stefan Szydłowski. Gościem specjalnym będzie żona artysty Magdalena Schummer-Fangor.

Promocja książki jest jednocześnie zapowiedzią wystawy "FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną", na której zostaną zaprezentowane obrazy z najważniejszego okresu twórczości artysty, lat 60. i 70. Wystawa otwarta będzie dla zwiedzających bezpłatnie w soboty i niedziele od 26 maja do 29 lipca na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4.

Tytuł: „Fangor. Color and space” 
Autorzy: Magdalena Dąbrowski, Mark Rosenthal, Katarzyna Jankowska-Cieślik
Ilość stron: 223
Cena: 169 zł
Język: Angielski
Wydawnictwo SKIRA

SKIRA – prestiżowe wydawnictwo założone przez Alberta Skirę w 1928 w Lozannie. Jednymi z pierwszych publikacji SKIRY były legendarne „Metamorfozy” Owidiusza ilustrowane przez Pabla Picasso oraz „Poesies” Stephane'a Malarmo ilustrowane przez Henry'ego Matisse'a. Przez 60 lat wydawnictwo rezydowało w Genewie. W latach 30-tych SKIRA otworzyła swoją filię w Paryżu, która szybko stała się intelektualnym centrum skupiającym najwybitniejszych artystów tamtych czasów, w szczególności surrealistów. Nakładem wydawnictwa ukazywało się czasopismo „Minotaure” prowadzone przez André Bretona oraz Paula Eluarda. W piśmie publikowane były prace m.in. Picassa, Matisse'a, Duchampa, Dalego, Miró, Magritte'a czy Man Raya. Przez kolejne dziesięciolecia wydawnictwo zyskało międzynarodową renomę. Publikowane przez nie serie podejmowały tematykę historii malarstwa, wiedzy o wschodnich cywilizacjach i pokazywały najważniejsze zjawiska w sztuce współczesnej. Książki SKIRY ukazywały się na całym świecie. Wojciech Fangor to drugi, po Magdalenie Abakanowicz, polski artysta, który stał się bohaterem publikacji w prestiżowym wydawnictwie.


Kontakt dla mediów:

Joanna Andruszko
j.andruszko@businessandculture.pl
+48 791 919 409

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem