6,2 mln zł obrotu na Aukcji Sztuki Współczesnej!

624 tysiące złotych za pracę Wojciecha Fangora to kolejny dowód na to, że dzieła artysty są pewną inwestycją. Łączny obrót na marcowej Aukcji Sztuki Współczesnej wyniosł ponad 6,2 mln zł. Kolejna licytacja z cyklu odbędzie się już 25 maja w DESA Unicum.

Obraz „E 28” Wojciecha Fangora został sprzedany za ponad dwukrotność ceny wywoławczej i był najdroższą pracą na marcowej Aukcji Sztuki Współczesnej. Znanym nazwiskom klasyków powojennych, do których należą Henryk Stażewski, Jan Tarasin, Stefan Gierowski czy Tadeusz Kantor towarzyszyli artyści mniej popularni, ale za to w wyjątkowym tempie zyskujący na wartości. Zofia Artymowska czy Jerzy Kałucki to przykłady twórców, których prace w zaledwie pół dekady zyskały na wartości kilkukrotnie.

Wojciech Fangor, „E 28”, 1965r.

Praca powstała, gdy artysta mieszkał w Anglii i pracował na Bath Academy of Arts, dokładnie rok przed jego wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. John Canaday, jeden z najwybitniejszych nowojorskich krytyków pisał niedługo potem, że „Fangor jest wielkim romantykiem op-artu, pracującym nie wedle teoretycznych reguł, lecz przez połączenie intuicji i eksperymentu. Odwołuje się nie do rozumu, lecz do naszej tęsknoty za tajemnicą”.

Kwotę estymacji wielokrotnie przekroczył obraz Teresy Pągowskiej, malarki związanej z grupami Réalités Nouvelles oraz Nouvelle Ecole de Paris. Jej „Wspomnienia” sprzedały się za 336 tys. zł. Również praca Erny Rosenstein wywołała wiele emocji – wystawiony z ceną wywoławczą 5 tys. zł obraz „Na początku było światło” został sprzedany za ponad dziesięciokrotność tej kwoty.

Kolejna Aukcja Sztuki Współczesnej już 25 maja!

Aukcja Sztuki Współczesnej: 25 maja, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem