Wystawa przedaukcyjna Aukcji Sztuki Współczesnej potrwa do 9.03.2017. Zapraszamy!

 Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną Aukcji Sztuki Współczesnej 9.03.2017

 

20 mln zł zapłacili kolekcjonerzy za dzieła sztuki współczesnej w okresie tylko jednego miesiąca zimą ubiegłego roku. To w Polsce absolutny rekord. Wojciech Fangor, Henryk Stażewski i Tadeusz Kantor to artyści, którzy najbardziej się do niego przyczynili. Od 27 lutego ponownie będzie można zobaczyć ich prace w DESA Unicum. 9 marca zostaną zlicytowane.

„Pewnego razu Szczuka powiedział mi, że podobno na Zachodzie istnieje sztuka abstrakcji geometrycznej nic nie przedstawiająca. Pytałem go, jak to wygląda. Powiedział: >>Nie wiem<<” – opisywał Henryk Stażewski swoją drogę do nieprzedstawiającej geometrii. Podczas marcowej aukcji będzie można licytować aż cztery prace pioniera polskiej awangardy. Prezentowane obrazy pochodzą z okresu, w którym Stażewski dzielił warszawskie mieszkanie i zarazem pracownię z Edwardem Krasińskim, czołowym przedstawicielem neoawangardy. Różowy „Relief nr 61” powstał w 1973 roku, kiedy w twórczości artysty nową rolę zaczęły odgrywać ułożone na płaszczyźnie linie i kwadraty. Kontynuację tej przemiany oddaje błękitny „Relief nr 122” z 1975 roku. Błękit jest najważniejszym odcieniem również w „Nr 42”, który powstał dwa lata później, a także w „Reliefie 86” z 1976 roku. W tym czasie artysta tworzył wiele projektów i kompozycji w kolorze niebieskim, któremu przypisywał działanie terapeutyczne. 

Marcowa aukcja to kwintesencja tego, co aktualnie najważniejsze na rodzimym rynku sztuki. Znanym nazwiskom klasyków powojennych, do których należą Wojciech Fangor, Jan Tarasin, Stefan Gierowski, Tadeusz Kantor czy Oleg Tselkov towarzyszyć będą artyści mniej popularni, ale za to w wyjątkowym tempie zyskujący na wartości. Zofia Artymowska czy Jerzy Kałucki to przykłady twórców, których prace w zaledwie pół dekady zyskały na wartości kilkukrotnie. Zainteresownie kolekcjonerów z pewnością wzbudzi obraz Fangora "E28" z motywem koła. W 2016 roku podobny obraz sprzedał się za 1,2 mln zł. Z kolei rzadko pojawiającą się na rynku ciekawostką będzie obraz polsko-japońskiego malarza Kojiego Kamojiego, zatytułowany „Uciekające piramidy”. Namalowana w 1992 roku kompozycja swoją formą nawiązuje do geometrii. Twórczość Kojiego Kamojiego, laureata nagrody im. Jana Cybisa, swoją lapidarnością i skrótowością przypomina haiku, w których poeci utrwalali nastrój przemijania. Pojawi się również poszukiwana przez kolekcjonerów kompozycja Tomasza Tatarczyka „Krok po kroku VII” z 1997 roku. Artysta przedstawił ciemne ślady na śniegu w typowy dla siebie sposób, jako zdyscyplinowane studium bieli i czerni. Wszystkie oferowane dzieła będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej.

Wystawa obiektów:

Dom Aukcyjny DESA Unicum
Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50
27 lutego - 9 marca
poniedziałek - piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

Zobacz katalog aukcyjny on line tutaj:

https://desa.pl/pl/auctions/379/aukcja-sztuki-wspolczesnej-9-marca-2017-godz-19

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem