Żołnierz, Poseł i Przedsiębiorca Stanisław Burtan

Olga Boznańska (1865 Kraków - 1940 Paryż), Portret mężczyzny - Stanisław Burtan, po 1920 r.

 

Portret przedstawiający Stanisława Burtana powstał zapewne w latach 20. XX wieku w Krakowie, kiedy to Boznańska jeszcze zwykła odwiedzać swoje rodzinne miasto. Pracownia przy ulicy Wolskiej 21 (współcześnie Piłsudskiego), mieszcząca się w domu rodzinnym artystki, ożywała w okresie jej pobytów – Boznańska przyjmowała w niej gości i modeli. Portretowała przyjaciół, ale też, ciesząc się sławą znanej, paryskiej portrecistki, lokalne wyższe sfery, intelektualistów czy przedsiębiorców.

Stanisław Burtan (1885 – 1940) ukończył gimnazjum w Krakowie i Studium Rolnicze Uniwersytety Jagiellońskiego tamże (1908). Po studiach rozpoczął działalność handlową. Prowadził spółkę produkcji nasion i administrował majątkami w Gorce Narodowej i Witkowicach. Od 1914 roku był członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich oraz żołnierzem Legionów Piłsudskiego. W 1915 roku, z powodu złego stanu zdrowia, zwolniony, od 1917 roku został kurierem politycznym między krajem a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. W niepodległej Rzeczpospolitej, w latach 1928-30 był posłem na Sejm. W 1935 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Burtan posiadał kilka wytworni ceramiki: cegielnię w Zielonkach koło Krakowa, fabrykę wyrobów szewiotowych "Marywil" w Radomiu i Suchedniowie oraz fabrykę porcelany w Ćmielowie i Chodzieży. Córka Stanisława, Helena Burtan-Husarska (1922 – 2009) została później znaną artystką ceramiczką. Stanisław wraz z żoną Anielą posiadali dom w Przegorzałach. Tamtejsza posiadłość była również miejscem pomieszczenia pracowni Heleny i jej męża Romana Husarskiego. Stała się miejscem kultowym dla historii polskiej ceramiki artystycznej.