ŚMIERĆ PETRONIUSZA

 

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków), Portret Karola Potkańskiego, 1906

 

Komu zdarzyło się podejrzliwie patrzeć na przesycone symbolami malarstwo Jacka Malczewskiego i nieufnie podchodzić od budowanych wokół niego egzystencjalnych interpretacji, w historii "Portretu Karola Potkańskiego" znajdzie impuls do rewizji swoich poglądów. W prezentowanym obrazie nie mamy bowiem do czynienia ani z lubującą się w rzeczach ostatecznych przybyszewszczyzną, ani też z typową dla artystycznego środowiska Krakowa około 1900 efekciarską metaforyką. Przeciwnie: praca zachowuje powściągliwość, a wykorzystane przez Malczewskiego symbole (świerszcz, który przysiadł na kapeluszu portretowanego, urywająca się w leśnym zagajniku ścieżka) ujawniają się, dopiero kiedy zaczniemy uważniej przyglądać się kompozycji. Dla samego portretowanego, jak i dla krakowskiej publiczności, która oglądała obraz w 1907, wymowa symboli była jednak jasna. Już wiosną 1906 spekulowano bowiem u stóp Wawelu o pogarszającym się zdrowiu Potkańskiego i jego rychłej śmierci. Świerszcz, który Malczewski namalował na jego kapeluszu, nie był więc bezczasową przepowiednią, czy uniwersalnym memento mori, ale raczej suchą lekarską diagnozą.

Potkański (1861-1907), wybitny historyk-mediewista i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prywatnie kuzyn Jacka Malczewskiego i drużba na jego weselu, chorował przynajmniej od ok. 1900. Początkowo miewał napady psychotyczne, następnie zdiagnozowano u niego anemię złośliwą – ówcześnie chorobę śmiertelną (skutecznie zaczęto ją leczyć dopiero w 1926). Zanim zapadł na zdrowiu, dał się poznać w Krakowie jako erudyta, przyjaciel artystów (jeden z pierwszych orędowników stylu zakopiańskiego), ale także wycofany, milczący melancholik. Podczas gdy zaprzyjaźniony z Potkańskim Stanisław Witkiewicz pisał o nim w "Na przełęczy" (1891) jako o zapalonym miłośniku Tatr, Henryk Sienkiewicz w "Bez Dogmatu" (1891) i "Rodzinie Połanieckich" (1894) sportretował go jako wyrafinowanego estetę i samobójcę. Niektóre cechy Potkańskiego nadał Petroniuszowi z "Quo vadis" (1895). Tadeusz Miciński w powieści "Nietota" (1910) przedstawił Potkańskiego jako pana Melanchtoniusa, najwytworniejszego z dżentelmenów w Turowym Rogu (tj. Zakopanem), "postać wykwintną, bladą i wysmukłą".

Wydaje się, że Malczewski podzielał fascynację, którą jego koledzy literaci żywili wobec profesora Potkańskiego. Portretował go kilkakrotnie, za każdym razem wydobywając łagodny smutek modela. Na prezentowanej pracy posunął się jeszcze dalej: plamy białego światła na dłoni Potkańskiego przywodzą na myśl przebijające spod skóry kości; twarz malowana jest tak, jakby była tylko cienką membraną rozciągniętą na kulistej czaszce; różowawe obwódki powiek wpadają w chłodny, pozbawiony życia srebrzysty ton. Miejsce, które na wcześniejszych portretach Potkańskiego Malczewski rezerwował dla eleganckich rekwizytów, jak kwiat goździka, tym razem przeznaczone zostało na niewielkiego polnego świerszcza – antycznego symbolu śmierci. Potkański wpatruje się w owada z powagą, bez lęku.

Nie jest jasne czy obraz był prezentem Malczewskiego dla Potkańskiego, czy powstał w wyniku zamówienia. Krótko po otrzymaniu portretu Potkański ofiarował go bowiem w prezencie Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi, synowi noblisty i swojemu dawnemu wychowankowi (Potkański dawał w Krakowie i Zakopanem prywatne lekcje historii; korzystał z nich m.in. Witkacy). Okazją do ofiarowania obrazu miało być rozpoczęcie przez tego ostatniego studiów architektonicznych w Paryżu. Niewykluczone jednak, że dzieło od początku pomyślane było jako ostatnia pamiątka. Wiadomo bowiem, że Potkański był zaangażowany nie tylko w edukację młodego Sienkiewicza, ale także mu "ojcował". Już w 1893 skarżył się swoim przyjaciołom na atmosferę panującą w domu "nieczułego i nieodpowiedzialnego" pisarza i jego stosunek do syna. Zastępował go – jak się wydaje – skutecznie. Po śmierci bezdzietnego Potkańskiego to właśnie młody wychowanek zajął się jego pochówkiem i wystawił grobowiec na cmentarzu Rakowickim. Portret Potkańskiego zawisł pierwotnie w krakowskim mieszkaniu młodego Sienkiewicza, następnie w Oblęgorku.