Kazimierz Mikulski

Kazimierz Mikulski (1918 Kraków - 1998 Kraków), Lalka ze spektaklu "Męczeństwo Piotra Ohey'a" wg Sławomira Mrożka, 1959

 

Kazimierz Mikulski był artystą niezwykle wszechstronnym. W świecie sztuki znany przede wszystkim jako twórca niezwykłego, surrealizującego malarstwa utrzymanego w duchu groteski, a także jako współtwórca legendarnego teatru Cricot 2, w którym występował jako aktor i niekiedy reżyser; zajmował się też kolażem, rysunkiem, poezją, ilustrował książki i czasopisma dla dzieci, realizował filmy animowane i – co dla nas szczególnie istotne – sztuki teatralne.

 

Jakkolwiek związki sztuk plastycznych z teatrem wydają się czymś charakterystycznym i oczywistym dla krakowskiego środowiska skupionego wokół postaci Tadeusza Kantora, tak zwanej Grupy Krakowskiej i galerii Krzysztofory, postać Mikulskiego zdaje się szczególnie wyróżniać na tym tle: artysta przez ponad trzy dekady swojej aktywności zawodowej związany był z założonym przez Zofię i Władysława Jaremów i istniejącym do dziś Państwowym Teatrem Lalki i Maski "Groteska", w którym działał jako kierownik plastyczny, tworzył scenografie, lalki, maski i kostiumy do klasycznych utworów Brechta, Jarry'ego, Jerszowa, Mrożka czy Różewicza.

 

Na łamach niniejszego katalogu prezentujemy projekty masek, lalek i scenografii tworzonych charakterystyczną, rozpoznawalną na pierwszy rzut oka kreską. Kolorystyka, rysy twarzy oraz ogromne, migdałowe oczy postaci nie pozostawiają wątpliwości co do autorstwa prac krakowskiego mistrza.

 

Kazimierz Mikulski w pracowni, fot. Edward Hartwig, NAC

 

Fotografia ze spektaklu Męczeństwo Piotra Ohey'a, Teatr Lalek i Aktora Groteska w Krakowie, 1959, fot. Juliusz Wolski, za: J. Kordjak, K. Kopania, Lalki: teatr, film, polityka, Warszawa 2019