Henryk Musiałowicz

Henryk Musiałowicz (1914 Gniezno - 2015 Warszawa) Bez tytułu

 

"Musiałowicz jest i zawsze był outsiderem. Dlatego nie da się jego twórczości zakwalifikować do żadnego z nurtów czy tendencji w sztuce, które mają swoje nazwy. Artysta zawsze był przeświadczony o tym, że celem tworzenia sztuki jest zawarte w niej przesłanie, że jej zadaniem jest skłanianie widza do kontemplacji, zadumy, rozważań".

Bożena Kowalska

 

Henryk Musiałowicz w swojej twórczości zarówno malarskiej, jak i rzeźbiarskiej opowiada o dramatycznej kondycji współczesnego człowieka. Jego dzieła to traktaty o kruchości życia, któremu zagrażają cierpienie, samotność, tęsknota. Rzeźby Musiałowicza oparte są na jednym schemacie – wzdłuż wertykalnej osi artysta dodaje elementy, tworząc rzeźby-totemy przypominające w swojej formie schematycznie przedstawione zarysy sylwetek ludzkich. Jak mówił sam artysta, najważniejsze były dla niego symbol i znak. Swoich inspiracji poszukiwał w naturze i właśnie poprzez nią starał się poznawać człowieka, co było najważniejszym celem w jego twórczości. Wiele z opisanych prac, wchodzących w cykl "Księga Życia", było hołdem złożonym bohaterskim rówieśnikom twórcy, którzy doświadczyli dramatycznych przeżyć podczas powstania warszawskiego i II wojny światowej.

 

Jak opowiada o rzeźbach Musiałowicza Bożena Kowalska: "Są one realizowane w duchu obrazów, często jak one o reliefowo ukształtowanej, 'pokaleczonej' płaskorzeźbowo powierzchni, polichromowane czarno-czerwono, biało i żółto-złociście. Czasami przypominają wiejskie kapliczki przydrożne, albo przydrożny słup totem, albo symbol żałoby, gdy poprzeczna belka przydaje im kształt krzyża. Czasami są smukłe jak pień drzewa, a niekiedy rozłożyste, lub skonstruowane z wielu różnych, nadbudowanych nad sobą części. Czasem pokaleczona faktura drewnianych partii słupa skontrastowana bywa z metalowymi elementami, które wraz z czaszkami zwierząt, wieńczącymi niekiedy kompozycję, nabierają symbolicznego znaczenia natury ujarzmionej i dewastowanej przez człowieka. Musiałowicz w naturze i sztuce znalazł swoją samorealizację, swoje najwyższe wartości i swoje spełnienie" (Bożena Kowalska, O twórczości Henryka Musiałowicza, źródło: musialowicz.com).