Aleksandra Wejchert

Aleksandra Wejchert (1921 Kraków - 1995 Dublin) Bez tytułu

 

"Nie jest łatwe umieszczenie Aleksandry Wejchert na współczesnej scenie artystycznej. Jest oczywiście abstrakcjonistką, to jasne. Ale wydaje się nawiązywać do różnych nurtów abstrakcji, bez przywiązywania się do żadnego". – CYRIL BARRETT

 

Prezentowana praca autorstwa Aleksandry Wejchert to hipnotyzujący relief zachwycający formą oraz wykonaniem. Artystka często w swojej twórczości łączyła elementy rzeźbiarskie z malarstwem, tworząc niezwykle nowatorskie prace z pogranicza dziedzin. Reliefy, takie jak zaprezentowana praca, stanowią najważniejszą część artystycznego dorobku twórczyni. Wejchert poprzez zastosowanie subtelnej gry światła i cienia oraz użycie delikatnych elementów przestrzennych osiągnęła efekt rytmicznej powierzchni. Indywidualna droga twórcza Wejchert łączy w sobie dokonania i tradycje wschodnioeuropejskiej, abstrakcyjnej sztuki awangardowej: od rosyjskiego konstruktywizmu lat 20., poprzez unizm Strzemińskiego, z nurtami obecnymi w sztuce Zachodu lat 60. i 70., ze sztuką kinetyczną i op-artem.

 

Aleksandra Wejchert ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie w latach 1952-56 studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leona Michalskiego. Artystka w 1965 przeniosła się do Irlandii, gdzie uzyskała podwójne obywatelstwo w 1979. Wystawiała indywidualnie w Rzymie oraz Dublinie, brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce oraz Londynie. Plenerowe realizacje twórczyni można podziwiać w wielu irlandzkich miastach, m.in. w Dublinie czy w Limerick.