Z Poznania do Warszawy - najważniejsze wystawy artystów aukcji „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”

Spotkanie z ekspertem

Z Poznania do Warszawy - najważniejsze wystawy artystów aukcji „Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora”

W DESA Unicum sezon na sztukę najnowszą kończymy listopadową wystawą "Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora", która powstała we współpracy z polską marką modową SOLAR. Jednym z głównych filarów firmy jest wsparcie kultury, przede wszystkim poprzez działania lokalne, takie jak pomoc dla Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, na co składają się warsztaty dla studentek/studentów uczelni, programy stażowe i wykłady oraz wsparcie projektów inspirowanych przez uczelnię. SOLAR jest również partnerem konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom UAP – przyznaje nagrody specjalne oraz wyróżnienia. Marka szczególnie wspiera młode talenty. Widać to w wyborach zespołu kuratorskiego w składzie: prezes marki Stanisław Bogacki, wiceprezeska Aleksandra Danel oraz kuratorka, krytyczka sztuki Marta Smolińska.

 

Mimo że aukcja prezentuje poznańskie środowisko artystyczne, miasto Poznań to dla artystów często tylko punkt startowy, a wielu z nich działa na terenie całego kraju, a także za granicą. Tak jak wspomina Marta Smolińska: "Tym razem aukcja ‘Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora' pokazuje środowisko poznańskie. Aczkolwiek dzisiaj trudno mówić o tego rodzaju podziałach, ponieważ sztuka stała się w zasadzie globalna, ale kluczem doboru artystek i artystów do tej aukcji było to, że mają oni jakieś związki z Poznaniem (…)".

W związku z tym należy wspomnieć o drodze, jaką przebyli wybrani artyści. Zacznijmy od Kingi Popieli, która zrealizowała dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w pracowni dr hab. Dominika Lejmana, prof. UAP i prof. Andrzeja Pepłońskiego. Również była studentką Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich UAP. Oprócz wystaw, które zrealizowała w Poznaniu, takich jak m.in. wystawa doktorska w Rodriguez Gallery w 2022: "Żaden koń na świecie nie biega tak jak zając" w Molski Gallery & Collection w 2023 jej prace pojawiają się również na wystawach międzynarodowych, np. wystawa "Współczesna Abstrakcja Polska" ramach "Prague Art Week" 21–24.09.2023. Końcówka roku należała do bardziej intensywnych momentów twórczości Kingi Popieli. Artystka otworzyła wspólną wystawę "Każdy jest u siebie" z Martyną Ścibior i Michałem Frydrychem w WizyTUjąca Galeria w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Małgorzata Mycek to postać, na którą z pewnością należy zwrócić uwagę. Na szczęście o to nietrudno. Osobowość niebinarna, która pochodzi z małej wsi w Bieszczadach, wykształcenie artystyczne zdobył– na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wyróżnion– w 40. edycji konkursu Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową. Finalist– 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyróżnion– w konkursie Allegro Prize 2021. Do 2022 współtworzył– inicjatywę Wydawnictwo Bomba, nagrodzoną w ogólnopolskim konkursie Młode Wilki w 2019. Lokalnie współpracował– m.in. z Galeria Łęctwo, Galerią Miejską Arsenał i Pani Domu Poznań (wystawa indywidualna "Kassandra", 2022; oraz wystawa zbiorowa "Środki przymusu bezpośredniego", 2022). Prace Małgorzaty Mycek pojawiają się na wystawach w całej Polsce. W 2021 uczestniczył– w wystawie finałowej 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz zbiorowej wystawie "Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet" również w MSN. Indywidualna wystawa "Na moje żyćko wpłynęła…" w BWA Warszawa w 2022 odbiła się głośnym echem. Prace znalazły się też na zbiorowej wystawie "Niepokój przychodzi o zmierzchu" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki oraz wystawie "Bad Romance" w Rondzie Sztuki w Katowicach. Małgorzata Mycek jest też obecn– artystycznie za granicą. Wystawy odbyły się we Frankfurcie nad Odrą, Mannheim, Manifesta 14. Biennale w Prisztinie.

Na uwagę zasługuje również coraz częściej obecny w obiegu galeryjnym Przemysław Piniak. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuki w Szczecinie i Malarstwa na UAP. Tworzy futurystyczne wizje, ilustruje je przy pomocy instalacji i obrazów. W twórczości Piniaka ważny element stanowi jego doświadczenie wykluczenia, zaznanego od czasów młodości, co też było przedmiotem jego dyplomu magisterskiego z malarstwa. W związku z tym artysta poszukuje nowych rozwiązań dla komunikacji międzyludzkiej. Jest autorem wystaw indywidualnych: "Demony" w NOWY ZŁOTY, Wrocław 2022, "Wyspa Pucka i Pływające Chleby", Zona Sztuki Aktualnej, Szczecin 2022, "Myszom ze strachu odpadają uszy", Łęctwo, Poznań 2021, "W następnym życiu będę…", Fundacja Staraków, Spectra Art Space, Warszawa 2020. Uczestnik Survival Art Review 2022. W 2021 brał udział w projekcie "Studio Mistrzyni" z Joanną Rajkowską w BWA Wrocław. Wyróżniony w konkursie im. Marii Dokowicz na Najlepszy Dyplom UAP, 2021 oraz w konkursie Młode Wilki 2018 za video performance "Pylnice P". Ostatnio jego prace można było zobaczyć na Warsaw Gallery Weekend w Łęctwo na wystawie indywidualnej zatytułowanej "Oczy ze środka głowy".

Warto też wspomnieć o lokalnych działaniach artystów na co dzień związanych z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Paweł Fliegier i Julia Królikowska oprócz tego, że prowadzą Pracownie Artystyczne na Wydziale Malarstwa i Rysunku, to od 2022 tworzą również artist-run-space "Wołyńska 9" w Poznaniu. Początki powstania galerii wspomina Paweł Flieger: "Miejsce to miało pierwotnie przeznaczenie domowe. Zostało nam udostępnione przez właścicieli, dlatego na poziomie roboczym myślimy o niej jako o takiej domowej galerii, niż szumnie brzmiącej willi. Wołyńska 9 była domem i tego nie zmieniamy. Można nawet powiedzieć, że trochę nie chcemy oszukiwać, że jest to jakaś galeria poważna. Widzimy je raczej jako takie efemeryczne miejsce, z którego się cieszymy i wokół którego się bawimy już od jakiegoś czasu, a ściślej od zeszłorocznego Art Weeka (przyp. red. Poznań Art Week 2022). Poszukiwaliśmy wówczas miejsca na wystawę i tak powstała Wołyńska 9. Spina się to zatem taką ładną klamrą". W galerii odbyły się bardzo interesujące, zbiorowe wystawy nie tylko poznańskich artystów, takie jak: "Złe wychowanie", czerwiec 2022, "Motyw płotu w sztuce polskiej" w ramach Poznań Art Week 2023 z udziałem m.in. Celiny Kannunikavy, Kingi Popieli czy Sebastiana Trzoski oraz "Queerowe strategie", czerwiec/lipiec 2023 (dyplom kuratorski Gabi Skrzypczak), w której brali udział m.in. Małgorzata Mycek i Przemysław Piniak.