Wyjątkowe wybory na aukcji "Sztuka dzisiaj" – Helena Stiasny, Anna Kwiatkowska, Dorota Bojanowska

Artykuł

Wyjątkowe wybory na aukcji "Sztuka dzisiaj" – Helena Stiasny, Anna Kwiatkowska, Dorota Bojanowska

Wybrane nazwiska niezwykle interesujących i oryginalnych postaw artystycznych cechuje i łączy z pewnością jedno – autentyczność. Każda z artystek konsekwentnie realizuje swoje założenia artystyczne. Każda z nich prezentuje również odmienną drogę twórczą, w obrazach Heleny Stiasny to kobieta odgrywa główną rolę, Anna Kwiatkowska prezentuje żywe, ekspresyjne malarstwo gestu, natomiast Dorota Bojanowska łączy malarstwo z projektowaniem tkanin i ubioru.

 

Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora to projekt, w którym prezentujemy już dobrze znanych artystów nowego pokolenia, ale również wschodzących artystów, którzy są na początku swojej profesjonalnej działalności artystycznej. Nie znaczy to jednak, że nie mogą pochwalić się oni znaczącymi osiągnięciami, które już pozycjonują ich w środowisku artystycznym i czynią tymi, na których warto zwrócić swoją uwagę. W przypadku wymienionych artystek są to wystawy indywidualne i zbiorowe organizowane w kraju oraz za granicą, wygrane w konkursach, również tych międzynarodowych oraz publikacje w popularnych magazynach.

Po raz pierwszy na aukcji można znaleźć obraz Heleny Stiasny, który jest częścią jej dyplomu magisterskiego pt.: "Falando nad bramą, zostawiłeś mnie samą" z 2020 roku zrealizowanego w pracowni malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uznany za jeden z najciekawszych dyplomów został zauważony również przez galerię Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków, gdzie ostatnio prezentowała swoje obrazy. Wątki kobiece to główny motyw w obrazach Heleny Stiasny. Jako, że artystka maluje przede wszystkim swoje autoportrety, wciela się w różne role kobiety we współczesnym społeczeństwie, jej malarstwo wchodzi w dyskurs feministyczny.
 

"W mojej twórczości poruszam problemy natury osobistej posługując się autoportretem. Moje prace mają charakter bardzo introspektywny. To prywatny i momentami bardzo intymny zapis uczuć i stanów emocjonalnych, które mi towarzyszą. Portretując siebie poruszam problemy natury egzystencjalnej, pytam o metafizykę i o kobiecość."

- Helena Stiasny

 

 

Odmiennie natomiast kształtuje się malarstwo Anny Kwiatkowskiej, finalistki 19. edycji konkursu Artystycznej Podróży Hestii oraz laureatki 3. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora. Żywe malarstwo gestu, w którym uwaga zwrócona jest przede wszystkim na proces twórczy, poszukiwania w materii malarskiej, pozostałe po narzędziu ślady – bardziej i mniej widoczne, składają się na iście malarską opowieść. Anna Kwiatkowska ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni dr Marcina Zawickiego, laureata konkursu APH z 2010 roku.

"Istotny jest dla mnie gest, energia, skąd ona pochodzi i napięcia, które dany ruch powoduje w ciele. Badam swoje granice. Jaki mam zasięg rąk, nóg, ile mam siły i ile mam cierpliwości aby obserwować powstający gest. Staram się zachować czujność. Obserwuję i reaguję. Moje prace w samym procesie traktuję abstrakcyjnie. Kiedy są skończone są dla mnie figuratywne. Szukam w nich kształtów, które znam. Jest to dla mnie gra z podświadomością i myślę, że jest to też gra dla odbiorcy, ponieważ każdy zobaczy coś innego."

- Anna Kwiatkowska

Obraz Doroty Bojanowskiej to również zupełnie nowa propozycja w ofercie aukcyjnej. Jej prace to połączenie tradycyjnych technik, takich jak malarstwo olejne, druk wklęsły czy sitodruk z linearnym rysunkiem i różnobarwnymi motywami. Swoje inspiracje czerpie z historii, przeżyć i spojrzenia młodego pokolenia, które w połączeniu ze sztuką klasyczną pozwalają na eksperymentowanie ze współczesną formą. Jej projekty były publikowane m.in. w Vogue Polska, KMAG, Label Magazine, Wysokie Obcasy, a prace artystyczne przedstawiane na wystawach w Polsce i za granicą. Dorota Bojanowska jest absolwentką Royal College of London oraz Goldsmiths, University of London.

 

To jedynie wybrane przykłady artystów młodego pokolenia, które przedstawiamy. Cała oferta aukcji liczy 69 obiektów, za którymi stoi niejedna niezwykła historia. Zachęcamy do śledzenia poczynań młodych artystów, obserwowania ich rozwoju i zapoznania się z całym katalogiem aukcji. Od 7 czerwca zapraszamy również na wystawę, którą 14 czerwca zakończy licytacja wszystkich prac o godz. 19.