2 kwietnia 2020

Wyjątkowa kolekcja Ireny Huml

Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że secesja jest jednym z najbardziej charakterystycznych stylów w historii designu – obłe, miękkie organiczne formy połączone z roślinną lub zwierzęcą dekoracją niezwykle szybko przykuwają uwagę oglądającego, przyciągając swoim nieodpartym wdziękiem i  fascynując kształtem.

fot. Desa Unicum | Marcin Koniak

 

Secesja ma swój początek w latach 90. XIX wieku, gdzie rozwijała się w kilku niezależnych od siebie ośrodkach, z których najważniejszymi były Bruksela, Wiedeń oraz Paryż. Secesja nosiła różne nazwy – w Austrii funkcjonowała pod nazwą Sezession lub Sezessionstil, od której istnieje polski termin secesja, we Francji nosiła miano Art Nouveau, a w Niemczech Jugendstil. Początkowo był to styl w architekturze, jednak szybko został zaadaptowany do rzemiosła artystycznego, czego przykłady mogą Państwo oglądać na naszej aukcji online.

ZESTAW DESEROWY DLA 12 OSÓB, POCZ. XX W.

 

Szczytem popularności secesji był przełom XIX oraz XX wieku, niemniej formy te były chętnie wykorzystywane przez artystów aż do końca pierwszej dekady XX wieku, kiedy to zaczęły ustępować bardziej zgeometryzowanym, artdecowskim kształtom, które również mogą Państwo zobaczyć na tej aukcji.

 

Przygotowaliśmy dla Państwa 42 wyjątkowe przedmioty pochodzące z równie wyjątkowej kolekcji dzieł sztuki – kolekcji profesor Ireny Huml. Irena Huml była historyczką sztuki, która prowadziła prekursorskie badania nad polskim rzemiosłem artystycznym oraz designem okresu od przełomu XIX i XX wieku do współczesności. Jej działalność naukowa nadała zagadnieniu rzemiosła artystycznego istotne znaczenie w polskiej historii sztuki, za swoje dokonania na tej płaszczyźnie była cenioną postacią w Polsce i za granicą. Najlepszym dowodem wielkiego zainteresowania profesor Huml rzemiosłem artystycznym jest jej kolekcja, której część jest dostępna na naszej aukcji.

FOT. DESA UNICUM | MARCIN KONIAK

 

Wystawione na aukcji obiekty są niezwykłym przeglądem różnorodności bujnych secesyjnych form. Wyselekcjonowaliśmy dla Państwa przedmioty, które zebrane razem trafnie oddają secesyjne tendencje w rzemiośle artystycznym. Znajdą u nas Państwo eleganckie patery, niezwykle ciekawy zestaw do ciasta w formie kwiatu, a nawet prawdziwy rarytas w postaci zestawu do kawy i herbaty zaprojektowany przez czołowego przedstawiciela wiedeńskiej secesji, Josepha Marię Olbricha. Na szczególną uwagę zasługuje paterka ze znakomitej wytwórni Pallme-König. Wykonana z zielonego, iryzowanego szkła oraz mosiądzu, osadzona na stopkach imitujących liście bluszczu jest esencją secesyjnego wdzięku. Bardziej eleganckie oblicze secesji ukazuje trójnożne szklane naczynko z pokrywką Theresienthal – wykwintny efekt jest uzyskiwany poprzez odpowiednie proporcje połączenia materiałów, szkła oraz platerowanego metalu. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą.

NACZYNIE Z POKRYWKĄ, THERESIENTHAL, NIEMCY, POCZ. XX W.