1 września 2021

TOP 5 OBIEKTÓW Z AUKCJI AMBASADORA PERU

Maria Opadczuk

Na nadchodzącej aukcji Kolekcji Ambasadora Peru, prezentujemy wiele wyjątkowych obiektów m.in.: wyroby ze szkła uranowego, zdobione srebra, rzeźby, czy drewniane meble. Spośród nich, postanowiliśmy wybrać pięć obiektów wartych szczególnej uwagi.

Poz. 1 – Komplet naczyń stołowych z okresu międzywojennego

Na pierwszej pozycji w katalogu, znajduje się wyjątkowy komplet naczyń ze szkła uranowego, w którego skład wchodzą półmiski (w tym jeden z pokrywą), bombonierki oraz maselnica. Szkło uranowe jest w żółto-zielonym kolorze, natomiast pod wpływem światła UV, zaczyna niezwykle lśnić i nabiera fluorescencyjnego odcienia. Jednym z elementów dekoracyjnych wielokrotnie występującym na powierzchni naczyń jest motyw Gwiazdy Dawida. Całość stanowi niespotykany przykład wyrobu rzemieślniczego utrzymanego w stylistyce judaiki, tzn. wygląd naczyń bezpośrednio nawiązuje do kultury i religii Żydowskiej.

Poz. 28 – Patera secesyjna, XIX /XX w.

Kolejny obiektem wartym szczególnej uwagi jest secesyjna patera wykonana w wiedeńskiej pracowni złotniczej Maxa Gerlitzka. Powstała w czasie ogólnego zachwytu secesją, zamiłowaniem do stylizacji, falistych linii i asymetrii. Rzemieślniczy sznyt w wykonaniu patery, wynikający z inspiracji artysty najlepszymi wzorcami, jest widoczny już w pierwszej chwili.

Poz. 56 – Figura, Czwórka muzykujących dzieci

Obiektem o niezwykłej wartości kolekcjonerskiej jest figura z Miśni. Manufaktura Miśnieńska była pierwszym w Europe miejscem produkcji wyrobów porcelanowych. Założona w 1710 roku przez króla Polski Augusta II Mocnego, była kolebką europejskiej ceramiki. Najznakomitszą serią miśnieńskiego zakładu była seria figurek. Na naszej aukcji mamy przyjemność przedstawiać jedną z nich. Wszystkie figurki były sygnowane znakiem charakterystycznym dla tej manufaktury – parą skrzyżowanych mieczy malowanych kobaltową farbą podszkliwną.

Poz. 67 – Para supraport, XIX / XX w.

Supraporty (łc. supra = nad + porta = drzwi) po raz pierwszy pojawiły się w pałacach renesansowych w okolicach szesnastego wieku m.in. w Palazzo Sampieri w Bolonii. Były charakterystyczne dla okresów baroku, rokoka i klasycyzmu. Te ozdobne "panneau", zazwyczaj wypełnione dekoracją rzeźbiarską, freskową lub malarską, umieszczano, jak wskazuje na to sama nazwa, nad drzwiami. Miały charakter czysto dekoracyjny. Para supraport pokazywana na aukcji wykonana została z drewna polichromowanego i pochodzi z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku.

Poz. 73 – Stolik herbaciany, XIX w.

Piątą pozycją jest drewniany stolik herbaciany z dziewiętnastego wieku. Do jego wykonania użyto pięknie mieniącej się masy perłowej oraz laki orientalnej, tzn. żywicy sumaka werniksowego rosnącego na południe od rzeki Jangcy. Szczególne jest wnętrze stolika. W środku znajdują się dwie zdobione herbatnice z pokrywami, służące do przechowywania suchej herbaty.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą oferty katalogu oraz do udziału w aukcji 8 września 2021 roku. Licytować można na miejscu w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 12, telefonicznie, bądź przy użyciu naszej aplikacji mobilnej.