Sztuka dawna w pierwszym półroczu 2022

21 czerwca 2022

Sztuka dawna w pierwszym półroczu 2022

Sztuka dawna stanowi dzisiaj dynamicznie rozwijający się segment polskiego rynku sztuki. Budzi ona zainteresowanie zarówno prywatnych kolekcjonerów, dla których jest doskonałą lokatą kapitału, jak i publicznych instytucji kultury, które dzięki naszym aukcjom mogą wzbogacić państwowe zbiory o wybitnej klasy dzieła sztuki. Znakomitym przykładem są chociażby sprzedaże prac "Widok portu w Collioure" Meli Muter, a także "Podwieczorek" ("Oracz") Wojciecha Gersona, które niedawno zasiliły kolekcję Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pierwsza połowa 2022 roku obfitowała w spektakularne rekordy i przyniosła wiele zaskoczeń, których byliśmy świadkami podczas naszych aukcji. Niewątpliwie jednym z ważniejszych dla nas zjawisk stało się umiędzynarodowienie polskiego rynku sztuki, w które to znaczny wkład ma DESA Unicum. Wystarczy wymienić tutaj sensacyjną sprzedaż "Portretu damy" Petera Paula Rubensa na marcowej aukcji Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie. 

Istotne przemiany w tej kwestii zachodzą również na polu grafiki artystycznej. W naszej ofercie coraz częściej pojawiają się bowiem prace tak wielkich artystów awangardy jak Salvador Dali, Marc Chagall czy Pablo Picasso. Równie bogaty wydaje się tutaj wybór prac dawnych mistrzów, wśród których wymienić warto Albrechta Dürera.
 

Sztuka staje się coraz lepszą i pewniejszą lokatą kapitału. Obserwujemy, że dzieła powracające na rynek notują znaczne wzrosty cenowe, w stosunku do wyników, które osiągnęły kilka, bądź kilkanaście lat temu. Podobnie dzieje się na płaszczyźnie konkretnych nazwisk. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się prace uznanych artystów takich jak Jacek Malczewski, Mela Muter, Leon Wyczółkowski, Józef Brandt, Olga Boznańska czy Józef Chełmoński. O ich obrazy zaciekle walczą kolekcjonerzy, którzy są w stanie zapłacić wysokie sumy. Obok tych prac gigantów polskiej sztuki pojawia się również cały szereg kompozycji "małych mistrzów" – twórców, których dzieła wyceniane były do tej pory na stosunkowo niskim poziomie, a które obecnie osiągają coraz to lepsze wyniki. To efekt wejścia na rynek i uformowania się nowej grupy odbiorców – początkujących kolekcjonerów, którzy dopiero zaczynają budowanie swoich zbiorów. Dobrym przykładem jest tutaj pejzaż Stanisława Gałka licytowany podczas czerwcowej aukcji sztuki dawnej. Estymowany w przedziale 6 000 – 8 000 złotych, osiągnął finalnie sumę 20 000 złotych.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy jesteśmy świadkami zarówno kontynuacji rozwijających się już od pewnego czasu tendencji, jak i zupełnie nowych fenomenów aukcyjnych. Przykładowo obecnie kompozycje Wojciecha Kossaka czy Jerzego Kossaka warte są już kilkadziesiąt tysięcy, gdzie jeszcze kilka lat temu prace osiągały ceny na poziomie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. 

 

 

Podobny wzrost obserwujemy w przypadku cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem prac Wlastimila Hofmana. Nie inaczej jest z obrazami jego wybitnego nauczyciela – Jacka Malczewskiego. Obrazy mistrza symbolizmu, których wartość szacowana była jeszcze kilka lat temu na kilkaset tysięcy złotych, często przekraczają obecnie granicę pół miliona złotych, a w przypadku prac o wysokich walorach artystyczno-historycznych osiągają wyniki kilkumilionowe. 

MISTRZ I WYBITNY UCZEŃ. MALCZEWSKI I HOFMAN


Ostatnie aukcje obfitowały także w zaskakujące wyniki, które ostatecznie znacznie przekroczyły górne estymacje niektórych obiektów. Tak stało się chociażby w przypadku pracy Witolda Wojtkiewicza "Matka z dzieckiem" estymowanej w przedziale 30 000 – 40 000 złotych, a sprzedanej pod młotkiem za 150 000 złotych. Podobne zaskoczenie towarzyszyło licytacji pracy Wojciecha Gersona "Podwieczorek" ("Oracz"), która osiągnęła wynik na poziomie 290 000 złotych, przy estymacji 100 000 – 150 000 złotych. 

 

Coraz większe wyniki notowane są także w przypadku mistrzów tworzących w głównej mierze na papierze. Aktualnie pastelowe kompozycje Witkacego czy akwarele i gwasze Juliana Fałata mogą śmiało konkurować pod względem wyników z olejnymi obrazami podobnej klasy artystów.

WYNIKI AUKCJI "SZTUKA DAWNA. PRACE NA PAPIERZE"


Rynek sztuki rozwija się niezwykle dynamicznie o czym świadczą obroty dwóch aukcji "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" mających miejsce w pierwszym półroczu 2022 roku. Marcowa edycja tego projektu, w której najważniejszym obiektem był "Portret damy" Petera Paula Rubensa, zanotowała spektakularny wynik 26 876 400 złotych z uwzględnieniem opłaty aukcyjnej. Równie dużym sukcesem okazała się czerwcowa aukcja, która osiągnęła wynik na poziomie 11 061 360 złotych. Warto także zwrócić uwagę, że stale notujemy wzrosty na aukcjach "Sztuka Dawna. Prace na Papierze". Wynik majowej odsłony z opłatą aukcyjną to ponad 2 miliony złotych. 

WYNIKI AUKCJI "SZTUKA DAWNA. XIX WIEK, MODERNIZM, MIĘDZYWOJNIE"


DESA Unicum stale poszerza swoją ofertę, oprócz aukcji stacjonarnych tworzymy wiele interesujących ofert licytacji w formule online, na których prezentujemy różnorodne pod względem formalnym i cenowym dzieła.