15 lutego 2021

Powrót legendy

 

Za pierwszy polski komiks uznaje się "Przygody Szalonego Grzesia" wydane w 1919. Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w czerwcu 1923. Pierwsze komiksy zaczął rysować w 1947, pracując jako grafik w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". Wydanie "Tytusa, Romka i A'Tomka w kosmosie" w 1957 nie tylko pokryło się z pierwszym lotem Sputnika w kosmos, ale również z narodzinami syna artysty, który obecnie pracuje w ośrodku badań kosmicznych NASA. W ten sposób całe pokolenia wychowały się na przygodach dwóch harcerzy i człekokształtnej małpy, a gatunek mógł zacząć się powoli rozwijać. Papcio Chmiel razem z Januszem Christą, przetarli szlaki następnym twórcom komiksu.

 

Latem 1976 ukazał się pierwszy numer "Relaxu" – na rynku pojawiło się pierwsze pismo zbierające różne rodzaje komiksu, od historycznego, wojennego, groteskowego, humorystycznego po fantastyczny. "Relax" cieszył się dużym zainteresowaniem, początkowo wydawany nieregularnie, szybko stał się miesięcznikiem, choć nie na stałe. W 1981 wydane zostały ostatnie dwa numery, ostatni zeszyt tego magazynu legendy zawierał zakończenia wszystkich rozpoczętych w nim wcześniej historii odcinkowych. W grudniu 2020 magazyn został wznowiony jako kwartalnik. Znaczący wpływ na rozwój i sukces pisma miała twórczość Grzegorza Rosińskiego – w pierwszym numerze artysta przedstawił epizod poświęcony walce partyzanckiej z hitlerowskim najeźdźcą pt. "Dziewięciu z nieba", bardzo szybko jednak odszedł od tematyki wojennej. Kolejne tytuły pokazały, że temu twórcy znakomicie służy historyczny klimat, podobnie jak gatunek science-fiction. Polskim fanom komiksu, po raz pierwszy objawił się "Thorgal" w 1978 na łamach dziewiętnastego numeru "Relaxu". Już pierwszy odcinek wywołał ożywienie wśród fanów oraz niecierpliwe oczekiwanie na kolejne części. Dwudziesty trzeci numer "Relaxu" przyniósł rozstanie z tytułem na całe dziesięć lat. W 1988 wydawnictwo KAW wydało dwa pierwsze albumy o "synu gwiazd" pt.: "Zdradzona czarodziejka" i "Wyspa wśród lodów" w nakładzie około 200 000 egzemplarzy każdy.

 

Kolejnym wybitnym artystą "Relaxu" był Janusz Christa. Na łamach pisma udowodnił, że jest autorem uniwersalnym. Obok przygód Kajka i Kokosza stworzył on bowiem dla magazynu serię nowych bohaterów oraz wiele premierowych historii. Christa potrafił także zmusić czytelnika do refleksji, poprzez wskazanie, że dobroć zawsze jest nagradzana.

 

 

W Polskiej komiksowej działalności wydawniczej bardzo znaczące były lata 1989/90. Nowo powstałe wydawnictwo ORBITA nie obawiało się wydawania historii obrazkowych, dzięki czemu fani komiksu poznali czternaście kolejnych części "Thorgala".

 

Najbliższa aukcja komiksu dedykowana jest twórczości wyjątkowym artystom gatunku, kultowym i legendarnym, w ofercie znajdują się największe nazwiska gatunku: Chmielewski, Rosiński, Polch, Kasprzak, Christa, Raczkiewicz, Ozga, Sieńczyk, Truściński.

 

W ofercie znajdziemy okładki do "Thorgala", "Tytusa, Romka i A'Tomka", "Nowej Fantastyki" i "AQQ". Być może wznowienie "Relaxu" przywróci polskiemu komiksowi czasy świetności.