11 października 2021

Październikowa Aukcja Młodej Sztuki – Apanasewicz i Ujazdowska o sztuce i inspiracjach.

Paulina Brol

 

Zapraszamy do udziału w kolejnej Aukcji Młodej Sztuki. Już w najbliższy wtorek 12 października o 19.00 w siedzibie DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A będą mogli Państwo wylicytować unikalne prace młodych twórców. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy przedaukcyjnej, która do wtorku dostępna jest dla zwiedzających w galerii na poziomie -1. Pełną ofertą aukcyjną znajdą Państwo w aplikacji mobilnej, na stronie internetowej i w katalogu.

 
W czasie aukcji będą Państwo mieli okazję wylicytować zarówno obrazy artystów odnoszących sukcesy w aukcjach minionych, takich jak Katarzyna Orońska, Katarzyna Chmiel, Marcin Gregorczuk/Blubird, czy Adelajda Kot, jak i nowych twórców. Aby przybliżyć Państwu twórczość debiutantek Aukcji Młodej Sztuki DESA Unicum, prezentujemy sylwetki dwóch nowych i oryginalnych artystek.

Pozycja 33 - MAGDALENA APANASEWICZ, BEZ TYTUŁU

 

Magdalena Apanasewicz – urodzona w 1997 w Bielsko-Białej. Od 2017 roku studiuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wzięła udział w wielu wystawach, mi.in. "Strefy" Centrum informacji im. jana Nowaka w Warszawie, "COVID - 19" Akademia Sztuk Pieknych , Wydział Malarstwa, Warszawa 2020, "Pracowania S6" Galeroa Jatki w Ostroni Mazowieckiej, 2019, "Blisko daleko" Galeria Debiu w Gdyni, 2018.
 

Co jest dla Pani inspiracją?

Inspiruje mnie szeroko rozumiana natura, zależności w niej występujące, jej niepowtarzalność i efemeryczność, zestawienia faktur, kolorów oraz form.

Skąd takie motywy?

Wynikają one z wnikliwej obserwacji natury, jej analizy, nie z bezpośredniego kopiowania elementów przyrody ożywionej i nieożywionej, ale raczej jej interpretacji. Na tym opiera się mój cały proces twórczy, polegający na eksplorowaniu nowych technik, materiałów, testowaniu ich granic i procesu starzenia się oraz na mieszaniu rożnych mediów. Ostateczna forma eksperymentu twórczego zawsze zawiera w sobie element zaskoczenia.

Co jest najważniejsze w Pani obrazach?

Najważniejsze jest dla mnie zawarcie w obrazach syntezy procesu twórczego, mojej interpretacji natury, próba ukazania przyrody odbiorcy w nowy, nietypowy sposób i skłonienie go do kontemplacji jej istoty oraz jej roli w naszym życiu. Równocześnie dążę do tego, aby pozostawić odbiorcy wolność interpretacji. 

Pozycja 64 - WIOLA UJAZDOWSKA, KOBIETY Z FAJANSU


Wiola Ujazdowska - urodzona w 1988 w Toruniu. W latach 2010 – 2014 studiowała malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych oraz Historię Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. od 2014 głownie tworzy poza granicami kraju a jej prace były pokazywane w ponad 56 wystawach indywidualnych i zbiorowych w krajach takich jak Islandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, USA czy Słowacja. W swojej twórczości zajmuje się głównie instalacją i performancem oraz sztuką społecznie zaangażowaną. W centrum zainteresowania artystki stoi obcy i marginalizowany oraz kwestie przynależności i tożsamości w kontekście ciała, płci, geo-polityki czy biopolityki.
 

Co jest dla Pani inspiracją? 

Wspólnoty i jej członkowie. Wspólnoty pojmuje bardzo szeroko i nie ograniczam się tylko do ludzi. Interesują mnie historie nieznane i zależności pomiędzy członkami społeczności. Lubię poświęcać swoją sztukę opowieścią które często są zapominane.

Skąd takie motywy?

Z empatii i wewnętrznej potrzeby opowiadania historii zapomnianych lub niewidzialnych.

Co jest najważniejsze w Pani obrazach?

W moich obrazach równie ważne jak wartości malarskie jest przywrócenie malarstwu narracji i wartości edukacyjnej. W swojej praktyce zajmuje się głównie działaniami z różnymi wspólnotami jak i grupami wykluczonymi często wiec to oni pojawiają się na moich obrazach

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą nadchodzącej Aukcji Młodej Sztuki. Już we wtorek będą Państwo mogli licytować, jak zawsze stacjonarnie w siedzibie DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A oraz telefonicznie, przez Internet oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Obecnie w aplikacji i na stronie internetowej trwa prelicytacja obiektów.