Nów. Nowe Rzemiosło

29 września 2021

Nów. Nowe Rzemiosło

Fizyczna praca, autorskie produkty wykonane lokalnie i z poszanowaniem użytych materiałów, a niejednokrotnie też z wykorzystaniem dawnych technik, które nie podążają za szybką modą – tak można określić fach rzemieślniczy. Sami twórcy mówią o nim: Nasza praca to wysiłek, który opiera się głównie na wiedzy ciała. A ona jest trudna do przekazania i wymaga wielu godzin praktyki. Sprawny ruch mistrza bywa dla ucznia nie do powtórzenia. 

Olga Milczyńska podczas pracy, fot. Marta Pruska

Istnieją style, szkoły czy mody często zapoczątkowane przez rzemieślników będących  mistrzami w swoim fachu. Jednak ze względu na niezwykłą wielowątkowość rzemiosło nie ma jednego kierunku rozwoju. Niektóre jego rodzaje zanikają, by po jakimś czasie się odrodzić, a jeszcze inne rodzą się zupełnie od nowa. Tutaj nie istnieje postęp, lecz zmiana. 

Anna Bera podczas pracy fot. Radek Zawadzki

Rzemieślnicy i rzemieślniczki, których prace znajdziemy w katalogu tworzą współczesne przedmioty z wykorzystaniem dawnych technik, szukają materiałów lokalnych, chętnie korzystają z materiałów recyklingowych, a przede wszystkim ważna jest dla nich jakość surowców. Można pokusić się o stwierdzenie, że obiekty te, to pełnia tego, czym żyje obecnie polskie rzemiosło. Rozwój i powstawanie kolejnych pracowni rzemieślniczych jednoznacznie wskazują, że unikalne rękodzieło ma się w kraju nad Wisłą coraz lepiej.  

Praca przy krośnie w Tartaruga studio, fot. Karolina Grabowska

Na ofertę aukcji "Nów. Nowe Rzemiosło" składają się prace prezentowane w ramach tegorocznej edycji wystawy "Nów w Pełni". Są to najlepsze prace, które zostały wykonane w przeciągu ostatniego roku. Każdy z twórców przygotował coś zupełnie wyjątkowego, prezentującego jego rzemieślnicze umiejętności.

 

Wystawa trwa do 3 października w przestrzeni Mysia 3 w Warszawie. 

Nów. Nowe Rzemiosło