28 listopada 2020

Najcenniejsza kolekcja złotych monet polskich

Prezentujemy wyjątkową kolekcję złotych monet polskich, pochodzących od czasów Zygmunta Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej. 

 

Zostały zebrane w pierwszych latach obecnego wieku na aukcjach w Polsce i Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. Zakupione w renomowanych antykwariatach polskich, w Warszawskim Centrum Numizmatycznym i Antykwariacie Numizmatycznym Pawła Niemczyka, a także w Poznańskim Domu Aukcyjnym Sergiusza Stube. W kolekcji jest wiele monet pochodzących ze znakomitych kolekcji numizmatycznych: Tadeusza Kałkowskiego, Henryka Wiktora Karolkiewicza, Alicji i Sida Belzbergów, George Gunda oraz Kroisos Collection. Wiele z nich to najwspanialsze i najrzadsze monety polskie, od kilkudziesięciu lat nie pojawiające się w handlu, znane niegdyś tylko z największych polskich kolekcji numizmatycznych Czapskiego, Czerwińskiego, Potockiego, Sobańskiego oraz ze zbiorów Czartoryskich. To aktualnie największa i najcenniejsza kolekcja złotych monet polskich oferowana na rynku antykwarycznym w Polsce.

 

Blisko 3 miliony złotych warta jest jedna z najważniejszych i najwspanialszych polskich monet, pięćdziesięciodukatówka Zygmunta III Wazy z 1621 roku. To bogato i wspaniale wykończona moneta, która stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim, najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego rytownika i medaliera. Przyczyna wybicia tak wielkiej i efektownej monety w złocie pozostaje tajemnicą. Od wieków przypuszcza się, że uczczono w ten sposób polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, które szerokim echem odbiło się w Europie. Prezentowany na aukcji obiekt to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów i miłośników historii. Jego cena może wynieść nawet 2,8 mln zł. 

 

Unikatowa jest też czterodukatówka z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Na początku XX wieku odnotowano istnienie jedynie dwóch egzemplarzy tej monety i to w zbiorach muzealnych. W ciągu ostatnich stu lat nigdy nie pojawiła się ona w obiegu. Jest to jedyny znany dziś egzemplarz o wielkim znaczeniu dla numizmatyki polskiej. Jej cena może wynieść nawet pół miliona złotych. 

 

Na aukcji pojawi się również znakomitej klasy dzieło sztuki medalierskiej autorstwa wybitnego gdańskiego twórcy, Jana Hoehna Starszego. To półtalar medalowy koronny Władysława IV. Misterne i kunsztowne wykonanie  świadczy o unikatowym charakterze tej monety. 

 

Wylicytować można będzie również dwuzłotówkę próbną z 1771 roku. Odbita w złocie moneta jest aktualnie prawdopodobnie jedynym egzemplarzem jaki znajduje się w obiegu antykwarycznym. 

 

Ta aukcja to wyjątkowa okazja zarówno dla kolekcjonerów jak i dla inwestorów. Zlicytowane zostaną monety o łącznej wartości blisko 9 mln złotych.