Malarstwo Małgorzaty Pabis

Artyści mówią

Malarstwo Małgorzaty Pabis

Najbliższa Aukcja Młodej Sztuki DESA Unicum posiada bardzo intersującą i zróżnicowaną ofertę. W tym miesiącu w naszych propozycjach znaleźć można zarówno pejzaże, akty, jak i abstrakcje - geometryczne i nie tylko. W bieżącej ofercie mamy przyjemność zaprezentować również obraz jednej z najbardziej znanych artystek młodego pokolenia. Małgorzata Pabis, o której mowa jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Dyplom, który obroniła w 2004 r. nagrodzony został medalem rektora rodzimej akademii. Od 10 lat zajmuje się malarstwem i projektowaniem wnętrz. Zadaliśmy artystce parę pytań, które mamy nadzieję przybliżą naszym kolekcjonerom jej sylwetkę i charakterystykę energetycznych kompozycji malarskich.

Małgorzata Pabis w pracowni, zdj. dzięki uprzejmości artystki

 

Paulina Brol: Co w tworzeniu sztuki jest dla Pani najważniejsze?

 

Małgorzata Pabis: Moją podstawową zasadą w procesie twórczym jest poczucie wolności. Nie ulegam presji otoczenia, które często uważa, że obrałam niewłaściwą drogę. Proces twórczy jest dla mnie improwizacją, lecz nie w znaczeniu przypadkowości. W tym procesie celowość i ukierunkowanie równoważone są przez pozostawienie miejsca dla intuicji i swobody. Pomiędzy tymi skrajnościami jest przestrzeń, w której można dotknąć duchowego wymiaru sztuki.

 

PB: Czym jest dla Pani malarstwo?

 

MP: Malarstwo jest dla mnie procesem podejmowania decyzji, np. dotyczących tego, czy w danej chwili odważnie zestawić kontrowersyjne barwy, czy też może należy się wycofać, uspokoić dany fragment obrazu kontrastując ruch z obszarami spokojnymi i stonowanymi. Brawura nie jest wskazana przy tworzeniu abstrakcji, gdyż może znieczulić na różne możliwości i niuanse pojawiające się na płótnie.

PB: Jak wygląda moment rozpoczęcia pracy nad nowym obrazem?

 

MP: Przystępując do pracy odcinam się od otaczającego mnie świata i 100% uwagi skupiam na tworzeniu kompozycji. Obserwuję wyłaniające się na płótnie kształty i barwy i czekam na pojawienie się tego szczególnego uczucia, które jest dla mnie wewnętrznym potwierdzeniem tego, że uchwyciłam na płótnie coś interesującego. 

 

PB: Jak przygotowuje się Pani do pracy nad nową kompozycją?

 

MP: Nie przygotowuję wcześniej określonego zestawienia kolorystycznego, gdyż byłoby to ograniczające. Decyzje o położeniu danej plamy barwnej podejmuję spontanicznie, w odpowiedzi na zaistniałą sytuację na płótnie. Jest to rodzaj dialogu, który przypomina rozgrywkę szachową. Mieszanie barw następuje dopiero na płótnie, na którym chętnie pozostawiam ślady całego procesu, gdyż ta droga jest częścią celu.

 

Aby obejrzeć na żywo imponujący dyptyk Małgorzaty Pabis "Lifting The Veil", serdecznie zapraszamy do naszej siedzibie w Warszawie przy ulicy Pięknej 1A. Od 24 do 28 listopada będzie można zapoznać się z całą ofertą listopadowej Aukcji Młodej Sztuki. Zachęcamy do wzięcia udziału w prelicytacji za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej. Zapraszamy także do uczestnictwa w aukcji na żywo i poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia w poniedziałek 28 listopada o godzinie 19.00.