28 maja 2021

Imponujące wyniki aukcji Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy

 

Ponad 12 milionów zł. To obrót wczorajszej aukcji klasyków awangardy. To imponujący wzrost, bowiem rok temu, wynik analogicznej aukcji wyniósł ponad 7 mln zł. Trend na sztukę współczesną rośnie dynamicznie od kilku lat, co pokazała także czwartkowa licytacja. 

 

Gwiazdą wieczoru była Teresa Pągowska, której jedna z prac sprzedała się za ponad pół miliona złotych.  "Spacer w chmurach ze Smugą - pożegnanie" zawierający jeden z ulubionych motywów  malarskich artystki - zwierzęta - a szczególnie jej własne, ukochane psy - to obecnie najdrożej sprzedane dzieło Pągowskiej. 

Blisko 2 miliony zł kosztował obraz Victora Vasarely'ego "Zig-Zag" - niezwykle charakterystyczny dla twórczości tego artysty, tworzący iluzję trójwymiarowości oddanej na płaskiej powierzchni płótna. 

Za ponad milion złotych sprzedały się również prace Wojciecha Fangora i Henryka Stażewskiego. "Relief nr 13" pochodzi z lat 60., czyli okresu, kiedy artysta decyduje odejść od malarstwa na rzecz poświęcenia się tworzeniu form reliefowych. Przyczyną tej zmiany były poszukiwania twórcze Stażewskiego w kwestiach przestrzeni w obrazie i tworzenia złudzenia ruchu.

Rekordowo zakończyła się licytacja prac Henryka Musiałowicza. Jedną z nich wylicytowano za 50 tys. zł przy kilka razy niższej estymacji. To najdroższe dzieło tego artysty. 

Wyniki Aukcji
Zobacz

Dziękujemy za udział w aukcji i gratulujemy udanych licytacji!