Gdzie ich szukać? - Artyści aukcji "Sztuka Dzisiaj" w muzeach i galeriach sztuki nie tylko w Polsce
Czym jest sztuka dzisiaj? To pytanie często pojawia się w kontekście aktualnych zjawisk w obszarze sztuki najnowszej i obecnej działalności artystów. DESA Unicum za sprawą projektu "Sztuka Dzisiaj" podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie. Zadaniem aukcji jest obserwacja i identyfikacja tego co wydarza się w sztuce najnowszej, śledzenie w jaki sposób i w jakim tempie rozwijają się młodzi, obiecujący artyści.
Polska scena galeryjna jest bardzo obfita w prezentacje sztuki najnowszej, które nierzadko trwają dość krótko, dlatego warto śledzić bieżące wydarzenia: zwracać uwagę na to na jakich wystawach, jak często i w jakich galeriach swoje prace prezentują artyści. Jeśli są to wystawy zbiorowe, znaczące jest w jakim gronie, kontekście oraz pod opieką jakich kuratorów są prezentowani artyści. Poniżej w skrócie prezentujemy dorobek wschodzących, dobrze zapowiadających się artystów, którzy kształtują obraz polskiej sztuki najnowszej, budując swoje kariery w oparciu o ważne wydarzenia polskiej sceny artystycznej.
Przyglądając się działalności galeryjnej ostatnich kilku lat można odnaleźć nazwiska artystów obecnych w ofercie aukcji "Sztuka Dzisiaj". Znajdziemy wystawy, które są punktem zbiegu dla pewnych nazwisk i takie, na których artyści występują wspólnie. Przykładami są prezentacje kolekcji w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej Oddziału Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Gdańsku: "Młode Malarstwo Polskie" z 2019 roku, czy "Nowe Spojrzenie" z przełomu lat 2019/2022. To tam prezentowane były prace artystów takich jak: Agata Przyżycka, Michał Jankowski, Mateusz Szczypiński, Julita Malinowska, Anna Szprynger czy Tomasza Kopcewicz. Co więcej, prace wymienionych artystów należą do kolekcji sztuki nowoczesnej Muzeum Sztuki w Gdańsku.
Z kolei w wystawie "Farba znaczy krew" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019) brały udział Celina Kanunnikava (1988) oraz Olga Dmowska (1983), która na początku ubiegłego roku prezentowała swoją wystawę indywidualną w galerii WizyTUjąca w Warszawie.
Prezentowani w "Sztuce Dzisiaj" artyści mają na swoim koncie bardzo interesujące wystawy indywidualne i zbiorowe. Do takich z pewnością należy zeszłoroczna wystawa "Niepokój przychodzi o zmierzchu" w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, która odbiła się głośnym echem zwracając uwagę na kondycję i twórczość artystów nowej generacji. Można było na niej podziwiać prace Anny Grzymały, Kamili Walendykiewicz i Zuzy Piekoszewskiej. Każda z nich to obiecująca postać polskiej sztuki najnowszej, których poczynania należałoby obserwować.
Anna Grzymała (1997) motywy swoich obrazów czerpie z rzeczywistości. Obnaża absurdy i napięcia współczesności. To malarstwo oparte na klasycznych kompozycjach, opatrzone nutą oniryzmu, jakim jest cykl obrazów dyplomowych "Baśnie Ursynowskie". Obrazy artystki są częścią nowej kolekcji młodego malarstwa mBanku, które prezentowała na wystawie "M jak Młodość" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2021). Jest także finalistką konkursów: 10. edycji "Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie" Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz 20. edycji Artystycznej Podróży Hestii. W ramach konkursu wzięła udział w wystawie finałowej "Jesteśmy obecni" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2021).
Kamila Walendykiewicz (1997) ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Cykl obrazów dyplomowych "Mogę się zmienić, lecz nie umrę" zaprezentowała w galerii HOS w Warszawie. W swojej twórczości zaciera granice między techniką cyfrową, a klasycznym medium, jakim jest malarstwo. Technika jej prac opiera się o warstwy, podobnie jak w programach graficznych, co daje nietuzinowy efekt na kwadratowym płótnie nawiązującym do piksela.
Z kolei twórczość Zuzy Piekoszewskiej (1996) nie opiera się na tradycyjnym medium. Na aukcji prezentujemy płótno tkane. Jej prace są naznaczone dużą dozą tajemniczości i lęku. Artystka podejmuje wątki relacji człowieka otoczonego opresyjną rzeczywistością. Zuza Piekoszewska ukończyła Sztukę Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oprócz wystawy w Zachęcie wzięła udział w zbiorowej wystawie “W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą" (Fundacja Stefana Gierowskiego w Warszawie, 2021 r.). Brała udział w dwóch edycjach Warsaw Gallery Weekend: w 2021 (z Galerią Serce Człowieka) i 2022 roku (z Galerią Prześwit). Jej wystawy solowe odbyły się w Galerii Łęctwo w Poznaniu. Swoje realizacje pokazywała również na wystawach w Gig Munich w Monachium. Ostatnio prace Zuzy Piekoszewskiej oraz Marcelego Adamczyka można było zobaczyć na wystawie "Fragile Landscapes" w galerii stART Studio w styczniu w Warszawie.
Działania na pograniczu rzeźby, instalacji i fotografii prezentuje debiutująca na aukcji Karolina Majewska (1987). Głównym tematem jej prac jest obecnie kobiece ciało, a konkretnie jego uprzedmiotowienie, instrumentalizacja i represja. Artystka ukończyła malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Fotografię w School of Visual Art w Nowym Jorku. Często prezentuje swoje prace na zagranicznych wystawach, niejednokrotnie w Nowym Jorku, Los Angeles, a w ubiegłym roku również w Wiedniu i Berlinie.
Warto zaobserwować aktualne, obecnie trwające wystawy czterech z prezentowanych artystów. Za chwilę, 18 lutego, otwiera się zbiorowa wystawa kolekcji mBanku "Bad Romance" w galerii Rondo Sztuki w Katowicach, na której będzie można zobaczyć obrazy Alicji Kubickiej oraz Anny Grzymały.
Interesującymi wydarzeniami są nowe wystawy indywidualne Patrycji Piętki i Agaty Przyżyckiej. Piętka otworzyła swoją drugą solową wystawę "Kładziesz się i czekasz na sen. Nie zasypiasz od razu" w Galerii Bielskiej BWA (która znalazła się na 4. miejscu najnowszego rankingu najlepszych polskich galerii ze sztuką współczesną tygodnika Polityka). Natomiast prace Przyżyckiej pojawią się na wystawie "A world beneath the heel" w galeryjnym kolektywie Serce Człowieka x Kravitz Contemporary w Londynie. Oprócz tego malarstwo na papierze Mikołaja Moskala będzie można zobaczyć do końca lutego w galerii Nanazenit w Warszawie na zbiorowej wystawie "Znów".
Reasumując w ofercie prezentujemy szerokie spektrum twórczości wielu artystów aktywnie tworzących oraz obecnych w obiegu artystycznym, jak i na scenie galeryjnej.