2 listopada 2020

Edward Dwurnik - nałóg tworzenia

Uznawany za najbardziej rozpoznawalnego polskiego malarza przełomu wieków. Wzbudzający wielką sympatię i skandalizujący zarazem. Edward Dwurnik był nieposkromionym i wybitnym artystą. Jego twórczość wyróżnia się bezpośrednią i szczerą ekspresją, która zjednała sobie rzesze wiernych odbiorców. 

 

Był artystą niezwykle płodnym - stworzył ponad 8 tysięcy obrazów i trzy razy tyle rysunków oraz szkiców. Nic dziwnego, artysta czuł potrzebę ciągłego tworzenia, mówił: "to było jak nałóg, byłem w ciągu. Przyjeżdżałem do miasteczka, wysiadałem z autobusu i od razu siadałem na chodniku i zaczynałem rysować".

Edward Dwurnik najlepiej znany jest publiczności jako artysta malujący miasta. Przedstawiane w charakterystycznej, skrótowej manierze i jaskrawych kolorach miejscowości i wsie stały się wręcz emblematem twórczości artysty. Dwurnik, zdawałoby się, uwiecznił na swoich płótnach cały przekrój Polski – od wsi i miasteczek powiatowych, po największe miasta i zbliżenia na ich popularne fragmenty. Uchwycone z lotu ptaka, pozbawione linii horyzontu i wypełnione architekturą oraz ludźmi. Artysta wybierał punkty charakterystyczne przedstawianych miejsc, jednak nie pozostawał wierny ani topografii, ani perspektywie. Niczym za pomocą sznurka zagęszczał i rozluźniał miejski krajobraz, tworząc weduty będące syntezą magii i realności. Dzięki temu prace łączą w sobie cechy dokumentu i malarstwa symbolicznego, oddając atmosferę polskiej rzeczywistości. Reporterskie spojrzenie malarza nie pozbawia ich jednak poczucia humoru oraz subtelnego dowcipu, wyrażanego poprzez absurd i groteskę. 

 

Tylko dziś do godziny 16:00 można licytować prace Artysty na aukcji online: Edward Dwurnik. Rysunki, szkice, grafiki.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Życzymy udanych licytacji.