Czym jeszcze zaskoczą? Sukcesy artystów prezentowanych na aukcji "Sztuka Dzisiaj"

Spotkanie z ekspertem

Czym jeszcze zaskoczą? Sukcesy artystów prezentowanych na aukcji "Sztuka Dzisiaj"

Artyści przedstawieni na aukcji "Sztuka Dzisiaj" to też reprezentanci dynamicznie rozwijających się postaw twórczych. Aukcja odpowiada na pytanie o aktualności w sztuce najmłodszego pokolenia twórców i jest swego rodzaju skróconym przeglądem najciekawszych zjawisk, które można obserwować na polskiej scenie artystycznej w ostatnim czasie. Na sukcesy artystów składają się m.in. wystawy, konkursy, nagrody, stypendia. Wielu twórców prezentowanych podczas aukcji może pochwalić się swoimi pierwszymi sukcesami, a niektórzy z nich w szybkim tempie, dopisują do swojego CV coraz ważniejsze dokonania.

 

W tym kontekście szczególnie należy zwrócić uwagę na Annę Grzymałę i Julię Woronowicz. Ich działalność artystyczna jest postrzegana jako jedno z najciekawszych zjawisk w sztuce najmłodszego pokolenia artystów. Malarstwo Anny Grzymały bazuje na pisanych przez nią baśniach, które tworzą historię o wyimaginowanym świecie, będącym alternatywą do otaczającej nas rzeczywistości. Obraz, który prezentujemy na wystawie, należy do najnowszego cyklu prac, który był przedstawiony wiosną 2023 na wystawie indywidualnej "A rzeki popłyną syropem z daktyli" w Galerii Promocyjnej w Warszawie.

 

Anna Grzymała jest finalistką 20. edycji konkursu Artystycznej Podróży Hestii i laureatką nagrody w postaci rezydencji artystycznej w Międzynarodowym Laboratorium Kultury Sokołowsko w 2021. W tym samym roku otrzymała również nagrodę od redakcji "NN6T" i "Contemporary Lynx" oraz firmy Royal Talens w 10. edycji konkursu malarskiego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie. Uczestniczyła też w zbiorowej wystawie "M jak Młodość" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz w 2023 w wystawie "Bad Romance" w Rondzie Sztuki w Katowicach, na których były prezentowane prace tworzące kolekcję młodego malarstwa mBanku. Anna Grzymała wraz z Julią Woronowicz tworzą duet artystyczny "Dwie Osoby".

Z kolei Julia Woronowicz zwróciła uwagę realizacją "Kwiatuszek", którą zwyciężyła 20. edycję konkursu Artystycznej Podróży Hestii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2021. Nagrodą była miesięczna rezydencja artystyczna w Nowym Jorku. Działania twórcze Julii Woronowicz oscylują wokół kreowania alternatywnych scenariuszy historii. Jak sama wspomina: "W ostatnich działaniach artystycznych odwołuję się do historii – jej wersji regionalnych i folkloru, państwowej i bardziej uniwersalnej – ze szczególnym uwzględnieniem prehistorii, której dokumentacja i fakty wciąż są przedmiotem dociekań i sporów". Julia Woronowicz dotychczas swoje prace pokazała na reprezentatywnych już dla jej twórczości wystawach solowych "Żywoty dziewian polnych, leśnych i nadwornych" w galerii Łęctwo w Poznaniu oraz wystawie "Polska 2410" w galerii lokal_30 w Warszawie. Oprócz wspomnianych wyżej wystaw w ubiegłym roku jej prace były też prezentowane w Ki Smith Gallery w Nowym Jorku. Obrazy Julii Woronowicz są częścią kolekcji "m jak malarstwo" mBanku. Twórczość artystki jest przykładem dynamicznie rozwijającej się kariery. Już od stycznia przyszłego roku Julia Woronowicz odbędzie rezydencję artystyczną w Japonii.

Szczególnej uwadze polecamy też śledzenie dyplomów artystycznych. Wśród najbardziej obiecujących twórców prezentowanych na wystawie "Sztuka Dzisiaj" znalazły się absolwentki Akademii Sztuk Pięknych: Aleksandra Nowicka i Kinga Flasza. Aleksandra Nowicka ukończyła malarstwo na warszawskim ASP w pracowni prof. Antoniego Starowieyskiego. Prace artystki są introspektywnym zagłębianiem się we własną pamięć w celu wyróżnienia dawnych uczuć, przeżyć oraz skojarzeń. Powracając do kadrów z rodzinnych albumów fotograficznych, artystka przybliża odbiorcom realia jej dzieciństwa przypadającego na ostatnią dekadę ubiegłego stulecia. Rekonstruując wnętrza o charakterystycznej stylistyce, odwołuje się do pamięci zbiorowej, społecznej i do kategorii "polskości", która wybrzmiewa z obrazów, przenosząc odbiorcę w czasie.

 

Artystka jest finalistką ostatniej, 12. edycji konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, w którym została wyróżniona nagrodą specjalną czasopisma "Contemporary Lynx". Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. podczas finału 47. Biennale Malarstwa "Salon Zimowy" oraz w Galerii Promocyjnej na wystawie "Gęsia skórka". Z kolei Kinga Flasza jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej ASP w pracowni dra hab. Normana Smużniaka. Została laureatką Grand Prix w Konkursie Postawy IX i finalistką V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego oraz Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS. Swoją wystawę dyplomową "Sny nie są tym, czym się wydają" zaprezentowała w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

 

Tych, którzy chcieliby poznać także inne historie artystów, zapraszam do przejrzenia katalogu wystawy: [zobacz]