DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Hanna Modrzewska-Nowosielska (1917 Kijów - 2008 Podkowa Leśna) lata 50. XX w.

Serwis do kawy

porcelana malowana, złocenie, poszczególne elementy zestawu pochodzą z różnych wytwórni w skład zestawu wchodzą: dzbanek (18 x 16 x 11 cm), mlecznik (10 x 10 x 7 cm), cukiernica (7 x 10 x 10 cm), sześć filiżanek (4,2 x 7 x 5,8 cm) sześć spodków (1,5 x 11 x 11) oraz miseczka (5

sygnowany i datowany na spodzie mlecznika: 'Mal. | H. Modrzewska | H 59'

Cena: 2 400
więcej informacji
Komentarz
Przygoda Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej z ceramiką rozpoczęła się około 1966 roku i z chwilowego zainteresowania przerodziła w sposób na życie. Wraz z mężem Leszkiem Nowosielskim zaczynała od dekoracji gotowych wyrobów ceramicznych, by z biegiem lat wyspecjalizować się w kameralnej rzeźbie ceramicznej oraz pomagać Leszkowi w realizacji wielkoformatowych kompozycji. Nowosielscy szybko stali się cenionymi twórcami, a prowadzony przez nich dom-galeria w Podkowie Leśnej, jednym z najważniejszych miejsc spotkań i wydarzeń dla środowiska artystycznego lat 60. i 70. XX wieku.
Prezentowane w katalogu wyroby sygnowane przez Hannę Nowosielską należą do pierwszego typu jej działalności ceramicznej. Nowosielscy nabywali w wytwórniach w Ćmielowie, Wałbrzychu czy Chodzieży gotowe naczynia z białej porcelany i tworzyli na nich własne dekoracje. Każde z nich miało w tym swój własny styl. Nowosielski podejmował tematy historyczne, sceny batalistyczne, naczynia zdobił postaciami rycerzy i wojów. Hannę inspirowały kostiumy teatralne, ubiory ludowe. Prace bardzo często wykonywane były na zamówienie. Znajdowały zainteresowanie nie tylko wśród klientów indywidualnych, lecz także przedsiębiorstw, instytucji państwowych, wręczane były jako nagrody bądź podarunki dla ówczesnych przywódców i dostojników. Bywało, że miały charakter propagandowy i reklamowy. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku prezentowanych obiektów. Serię różnego typu naczyń: wazonów, talerzy i pater, popielnic i innych, motywem warszawskiej syrenki dekorowała Modrzewska-Nowosielska prawdopodobnie na zlecenie Warszawskiej Fabryki Syntetyków Zapachowych, przekształconej w firmę Pollena-Aroma, zajmującej się produkcją perfum. Niezwykle wysmakowane, subtelne dekoracje o graficznym charakterze wzbogacały formę naczyń i z przedmiotów codziennego użytku czyniły kameralne dzieła sztuki.
Biogram artysty
Ukończyła studia na ASP w Warszawie (scenografia) w 1950 r. Przez dwa lata była asystenką Otto Axera podczas pracy w Teatrze Współczesnym i Operze Warszawskiej. Od 1956 r. zajmowała się ceramiką, początkowo dekorowała wyroby porcelanowe. Współpracowała z mężem Leszkiem Nowosielskim przy pracy nad jego reliefowymi kompozycjami ceramicznymi. Jej specjalnością była kameralna rzeźba ceramiczna. Laureatka nagród i wyróżnień na wystawach krajowych i zagranicznych. Prace Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą.

ID: 71732

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem