DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Hanna Bakuła
(ur. 1950, Warszawa)

Projekt kostiumów do opery "Carmen", 1995 r.

kolaż/papier, 50 x 40 cm (arkusz)

sygnowany p.d.: 'BAKUŁA' i opisany: 'CARMEN I ZAKONNICA AKT I'

Teatr Wielki w Warszawie, Opera Narodowa, Georges Bizet, reż. Lech Majewski

Cena: 4 700
więcej informacji
Komentarz
W 1995 roku reżyser Lech Majewski zaprosił Hannę Bakułę, artystkę znaną m.in. z licznych projektów ubiorów i scenografii do spektakli off-Broadway’u, do zaprojektowania kostiumów do słynnej opery „Carmen” wystawianej w warszawskiej Operze Narodowej. Bakuła na potrzeby spektaklu stworzyła około dwieście pięćdziesiąt kostiumów w hiszpańskim stylu. Prace projektowe poprzedzały pogłębione badania nad historią hiszpańskich ubiorów. Artystka korzystała z katalogów, muzealnych zbiorów, inspirowała się obrazem Maneta oraz wiejskimi strojami Hiszpanek. Do swoich projektów włączała oryginalne elementy przywiezione z Hiszpanii, takie jak czapki żandarmerii. Efektem czego powstały stroje niezwykle różnorodne, silnie osadzone w hiszpańskiej kulturze, jak również swobodnie ją interpretujące. Obok tytułowej Carmen ubranej w tradycyjną, bogatą czerwoną suknię, na scenie występowali torreadorzy w różowych podkolanówkach.
Biogram artysty
Hanna Bakuła – znana malarka, pisarka i publicystka – jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wizytówce ma napisane „osoba kontrowersyjna” i za taką uchodzi. W 1981 roku zamieszkała na Manhattanie i pozostała w Stanach do 1989 roku. Zdobyła tam wiele prestiżowych nagród , w tym stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima, projektowała kostiumy i scenografię do spektakli off- Broadway, za które dostała nagrodę New York Timesa. Jest również laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku. Malowała portrety pastelą i tam została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy.” W 1990 wróciła do rodzinnej Warszawy, gdzie rozpoczęła stałą współpracę z miesięcznikiem Playboy, do którego pisała felietony przez 17 lat i Urodą, do której pisała 15 lat. Współpracowała z Dziennikiem Łódzkim i Joy. W 1996 roku zaprojektowała kostiumy do opery Carmen, w warszawskiej Operze Narodowej. Wydała 22 książki, z których dwie powieści: „ Idiotka miłość w Nowym Jorku”, książka o Nowym Jorku, i „Hazardzistka” – kultowa powieść o artystach z czasów Gierka – są bestsellerami. Inne to: „Jak stracić przyjaciół” i „Jak zyskać przyjaciół” – poradniki astrologiczne, „Instrukcję obsługi” – zbiór osobistych ankiet stu znanych osób, „Bandana” – poradnik dla młodzieży, „Seks na kredyt” – felietony z Playboya, „Ostatni Bal. Listy do Agnieszki Osieckiej” – wspomnienia z ich niezwykłej przyjaźni, „Tajski masaż” – zbiór nowojorskich opowiadań, „Świr Nowojorski” – album o punkach z lat 80.

ID: 64947

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem