DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Rafał Malczewski
(1892 Kraków - 1965 Montreal)

Pejzaż kanadyjski

akwarela/papier, 33,5 x 51,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany l.d.: 'Rafał Malczewski'

Cena: 18 500
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Kraków (zakup od rodziny artysty
więcej informacji
Komentarz
Cezurą stylistyczną dla malarskich prac Rafała Malczewskiego był schyłek lat 20. XX wieku. Wówczas miejski sztafaż schodzi na dalszy plan, ustępując miejsca "czystemu krajobrazowi" zbudowanemu z syntetycznych, utrzymanych w jasnej tonacji form. Od tej pory głównym bohaterem prac autora "Pępka świata" stał się przede wszystkim pejzaż górski. Sam malarz, będąc pod wpływem potęgi gór, pisał: "Jak dotąd, jeszcze nigdy same góry, ich wnętrze nie znalazło się w mojej olejnej kompozycji. Świat leżący u ich stóp, którego jestem bacznym i czujnym obserwatorem, daje mi setki podniet". Jednak technika akwareli poprzez plenerową dostępność, niemożliwość korekty i techniczną lekkość doskonale odpowiadała górskiemu entuzjaście przy malowaniu z natury. Nie syntetyzując formy, w szybki, lecz trafny sposób Malczewski oddawał piękno malowanych pejzaży. Artysta dla nowej formuły malarstwa obrał charakterystyczny punkt perspektywy z lotu ptaka, potęgując przy tym nierealność scenerii. Powyższy zabieg kompozycyjny pozwala również na odtworzenie niesamowitych efektów świetlnych rozpościerających się w górskich dolinach. Prezentowana praca, pochodząca z kanadyjskiego okresu artysty, w najlepszy sposób pokazuje, że Malczewski przez całą swoją twórczość pozostał "poetą gór".
Biogram artysty
Warsztatu malarskiego uczył go ojciec Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 do 1939 roku mieszkał w Zakopanem, w wspomnienia z tego okresu opisał w książce "Pępek świata". Był członkiem Towarzystwa "Sztuka Podhalańska", a od 1929 Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, przestrzennych pejzaży. Malował najchętniej techniką akwareli, która pozwala na szybkie notowanie pomysłów malarskich. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, a w 1942 roku zamieszkał na stałe w Montrealu. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.

ID: 66702

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem