DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Jerzy Merkel
(1884 Lwów - 1976 Wiedeń)

Kąpiące się

olej/płótno, 50 x 61 cm

sygnowany l.d.: 'Merkel'

Cena: 67 700
Pochodzenie
- dom aukcyjny Artcurial, Paryż, marzec 2011
- kolekcja prywatna, Polska
więcej informacji
Komentarz
Jerzy Merkel artystyczną edukację odebrał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1903-06), a potem przebywał w Paryżu w latach 1908-14. Jego twórczość wiąże się przede wszystkim ze sceną sztuki Wiednia, gdzie mieszkał do 1938, oraz Paryża. We Francji, w Paryżu i Cagnes-sur-Mer, działał do 1972, aby następnie osiąść w Wiedniu, gdzie zmarł w 1976. Był członkiem Hagenbundu, ważnego secesyjnego ugrupowania z początku wieku, oraz artystycznej kolonii w Zwinkenbach. Wiele razy wystawiał w miastach Europy i Stanów Zjednoczonych oraz otrzymywał państwowe odznaczenia francuskie i austriackie w dziedzinie malarstwa. Formatywnym okresem jego twórczości był pobyt w Paryżu na początku wieku, gdzie zetknął się z dziełami francuskich mistrzów, hołdujących klasycyzmowi w sztuce i kulturze. Szczególny wpływ wywarły nań postaci Nicolasa Poussina, Claude’a Lorraina oraz Pierre’a Puvis de Chavannes’a. Merkel, zainspirowany nimi, wytworzył osobisty styl, w którym rezygnował z przestrzenności, eksponując płaszczyznę płótna, operował geometrycznymi formami, opartymi na precyzyjnym rysunku, oraz używał matowej, harmonijnej palety barwnej. Często podejmował tematykę związaną z macierzyństwem czy rodziną, a także chętnie malował sielankowe wizje Arkadii, w których doskonale wybrzmiewał klasycyzm jego twórczości.
Biogram artysty
Jerzy Merkel studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Mehoffera (1903 - 05). Po ukończeniu studiów, jak wielu artystów, wyjechał z kraju w poszukiwaniu inspiracji. W 1906 roku mieszkał w Wiedniu, w 1909 roku zamieszkał w Paryżu. W Wiedniu należał do stowarzyszenia artystycznego "Hagenbund" (1907 r.). W 1938 r. osiadł na wiele lat we Francji, by wrócić do Wiednia w 1972 roku. Malował najchętniej sceny figuralne oraz liryczne krajobrazy.

ID: 69947

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem