DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Jan Mioduszewski
(ur. 1974, Warszawa)

"Ruiny i kwiat", 2018 r.

akryl, listwy/płótno, 65 x 50 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘Mioduszewski 2018 | RUINY I KWIAT’ oraz pieczątka Fabryka Mebli

Cena: 7 100
Wystawiany
- Obrzeża i bocznice, Galeria 18a, Warszawa, 2019
więcej informacji
Komentarz
Prezentowana praca Jana Mioduszewskiego pochodzi z jego najnowszego cyklu „Ruiny”. Znany, romantyczny motyw ruin jest tu opowiedziany raz jeszcze, ale wcale nie wprost, bo nie chodzi wyłącznie o ruiny architektury. Ważne jest metaforyczne ujęcie rozpadu i dekompozycji form kultury, do jakiego dochodzi na skutek niszczycielskich wojen i potęgi żywiołów. Obrazy są dziwnym połączeniem czułego, realistycznego malowania z brutalnym i ekspresyjnym gestem. Jest w nich dużo potrzaskanych elementów, brudu, który nagle przemienia się w subtelność i wyrafinowanie. Wśród ruin rosną kwiaty. Jan Mioduszewski od 2002 roku wszystkie swoje wystąpienia tytułuje: FABRYKA MEBLI. Obrazy, obiekty i fotografie produkuje FabrykaMebli. Projekt łączy malarstwo, interwencje, instalacje, działania w przestrzeni publicznej i performance (nazywane przez autora „nieruchomymi performance”). Realizacje malarskie to obrazy-meble, które powstają na podobraziach ciętych. W nieruchomych performance Jan Mioduszewski używa malowanych kostiumów.
Biogram artysty
Malarz, performer, twórca instalacji. Od 2002 roku używa pseudonimu Fabryka Mebli. Studiował w PWSSP w Łodzi, 1994-96 i ASP w Warszawie, 1996-99; ukończył Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego. Zajmuje się zagadnieniem iluzji i mimesis w malarstwie, fenomenami percepcji wzrokowej, obrazowaniem przestrzeni. Tworzy m.in: obiekty malarskie wykorzystujące meble lub ich elementy. Pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. Wystawiał m.in. w: Kunsthalle w Monachium, 2018; Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, 2017; Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, 2016; Galerii Entropia we Wrocławiu, 2015; Austriackim Forum Kultury w Warszawie,2015; Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, 2013; Museum Morsbroich w Leverkusen, 2013; BWA Galerii Sanockiej, 2011; Galerii Białej w Lublinie, 2009; CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2006. Prace w zbiorach: muzeum Górnośląskie w Bytomiu; Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wetzel Collection, Bazylea; Krinzinger Collection, Wiedeń; Hort Collection Nowy Jork oraz kolekcje prywatne w kraju i za granicą.

ID: 68124

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem