DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Rafał Bujnowski
(ur. 1974, Wadowice)

"Graboszyce", 2002 r.

olej/płótno, 60,5 x 81,5 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘GRABOSZYCE | BUJNOWSKI / 2002’

Cena: 61 500
więcej informacji
Komentarz
Prezentowane dzieło pochodzi z wczesnego cyklu prac Rafała Bujnowskiego, który tworzą portrety domów jednorodzinnych w Graboszycach. Głównym zabiegiem malarskim jest dostosowanie blejtramu do kształtu budynku. Intensyfikuje to realizm obrazu. Cykl to efekt malarskich poszukiwań, które Rafał Bujnowski prowadzi w najbliższym otoczeniu. Rejestruje banalne, pospolite elementy polskiej rzeczywistości i sprowadza je do roli symboli wspólnego doświadczenia wizualnego. Rafał Bujnowski to jeden z najbardziej radykalnych i inteligentnych malarzy współczesnych. Jego sztuka jest błyskotliwym połączeniem dwóch z pozoru odległych dyscyplin artystycznych – malarstwa i konceptualizmu. Tematem kolejnych projektów Bujnowskiego: obrazów, wideo, obiektów czy akcji są konwenanse związane ze społecznym funkcjonowaniem artysty, dzieł sztuki i obrazów, jak również konwencjonalność samej sztuki. Obrazy artysty to w pełni świadome malarstwo konceptualne – przedmioty ujawniające i zmieniające sens w zależności od otoczenia, w jakim zostaną umieszczone, to swoiste modele dzieł sztuki, ujawniające napięcie między procesem artystycznej produkcji i konsumpcji. Niewątpliwy i zarazem nieprzeciętny talent plastyczny artysty sprawiają, że jego prace są również traktowane jako „samobieżne dzieła malarskie”, wyjątkowo dobre obrazy. Rafał Bujnowski został laureatem nagrody im. Jana Cybisa za rok 2018,przyznawanej przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta jest jej pierwszym zwycięzcą urodzonym w latach 1970.
Biogram artysty
Malarz, grafik, ostatnio także artysta posługujący się wideo. W latach 1993-95 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie w latach 1995-2000 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1994 do 2001 działał w Grupie Ładnie, jednocześnie od 1998 do 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie, w ramach której wystawiał m.in. plakaty przedstawiające przedmioty codziennego użytku w formule zbliżonej do reklamy produktów supermarketu, jednak niemożliwych do kupienia. Interesuje go wchodzenie sztuki w przestrzeń publiczną, a także kwestie komercjalizacji sztuki i pozbawiania jej wartości innej niż materialna. Dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub w przedmiot. Jego ulubioną metodą jest powtarzanie przedmiotu w innej technice (malarstwo olejne, linoryty). Próbuje oczyścić swoją sztukę z indywidualności. Wykonane przez niego obrazy przypominają np. cegły czy deski, a jednocześnie mogą być odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego czy konceptualnego. Artysta sprzedawał je początkowo po rzeczywistej cenie "towaru", jaki przedstawiały. Zajmuje się także akcjami artystycznymi, polegającymi na odmalowywaniu fasad galerii.

ID: 67218

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem