DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Wilhelm Sasnal
(ur. 1972, Tarnów)

Bez tytułu (gramofon), 2002 r.

olej/płótno, 24 x 30 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'WILHELM SASNAL 2002'

Cena: 67 700
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Niemcy
- kolekcja prywatna, Wielka Brytania
- kolekcja prywatna, Polska
więcej informacji
Komentarz
W 2001 roku artysta zamknął okres swojej twórczości określany „popbanalistycznym”, odszedł z Grupy Ładnie i zaczął tworzyć obrazy bardziej stonowane, wypełnione już innymi treściami. Malarstwo Sasnala cechuje różnorodność stylistyczna i tematyczna. Artysta interpretuje wydarzenia historyczne i własne wspomnienia, a tematy powracają w obrazach po latach. Malowanie obrazów związane jest z równolegle uprawianą przez Sasnala twórczością filmową, której odzwierciedlenie znaleźć można w scenach uchwyconych kadrowo niczym stop-klatki czy licznych portretach malowanych na podstawie zdjęć. W 2006renomowany magazyn sztuki „Flash Art” opublikował ranking 100najważniejszych młodych artystów z całego świata. Zarówno krytycy, jak i marszandzi sztuki umieścili na pierwszym miejscu listy Wilhelma Sasnala. Artysta, który dopiero od niedawna posiada swoją profesjonalną pracownię, zwykł tworzyć w mieszkaniach lub garażach i rzadko używał sztalug. Nie zalicza się też do twórców malujących z natury. Woli korzystać ze źródeł obrazujących rzeczywistość już przetworzoną, często powiązaną z kulturą popularną, takich jak komiksy, zdjęcia z czasopism, filmów, plików znalezionych w otchłani Internetu. Sasnal jednak nie stroni od przywoływania swoich prywatnych doświadczeń. Przyznaje, że w twórczości nie wzbrania się przed sentymentalizmem. Artysta sięga po wspomnienia krajobrazu z rodzinnych stron, portretuje rodzinę i znajomych. Tym samym sugeruje, że źródła inspiracji tkwią nawet w najbardziej banalnych historiach czy najprostszych obiektach.
Biogram artysty
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki w Krakowie (1992-1994), a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994-1999), gdzie uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Członek artystycznej grupy "Ładnie". Ważniejsze wystawy indywidualne: 1999 - Sto kawałków, Galeria Zderzak, Kraków; 1999 - Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa. Ważniejsze wystawy zbiorowe: 1999 - XXXIV Ogólnopolska wystawa malarstwa "Bielska Jesień", Bielska Galeria BWA, Bielsko-Biała (Grand Prix); 2000 - What you see in what you get, Galeria Medium, Bratysława (Słowacja).

ID: 67403

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem