DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Wilhelm Sasnal
(ur. 1972, Tarnów)

Bez tytułu (gramofon), 2002 r.

olej/płótno, 24 x 30 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'WILHELM SASNAL 2002'

Cena: 67 700
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Niemcy
- kolekcja prywatna, Wielka Brytania
- kolekcja prywatna, Polska
więcej informacji
Komentarz
W 2001 roku artysta zamknął okres swojej twórczości określany „popbanalistycznym”, odszedł z Grupy Ładnie i zaczął tworzyć obrazy bardziej stonowane, wypełnione już innymi treściami. Malarstwo Sasnala cechuje różnorodność stylistyczna i tematyczna. Artysta interpretuje wydarzenia historyczne i własne wspomnienia, a tematy powracają w obrazach po latach. Malowanie obrazów związane jest z równolegle uprawianą przez Sasnala twórczością filmową, której odzwierciedlenie znaleźć można w scenach uchwyconych kadrowo niczym stop-klatki czy licznych portretach malowanych na podstawie zdjęć. W 2006renomowany magazyn sztuki „Flash Art” opublikował ranking 100najważniejszych młodych artystów z całego świata. Zarówno krytycy, jak i marszandzi sztuki umieścili na pierwszym miejscu listy Wilhelma Sasnala. Artysta, który dopiero od niedawna posiada swoją profesjonalną pracownię, zwykł tworzyć w mieszkaniach lub garażach i rzadko używał sztalug. Nie zalicza się też do twórców malujących z natury. Woli korzystać ze źródeł obrazujących rzeczywistość już przetworzoną, często powiązaną z kulturą popularną, takich jak komiksy, zdjęcia z czasopism, filmów, plików znalezionych w otchłani Internetu. Sasnal jednak nie stroni od przywoływania swoich prywatnych doświadczeń. Przyznaje, że w twórczości nie wzbrania się przed sentymentalizmem. Artysta sięga po wspomnienia krajobrazu z rodzinnych stron, portretuje rodzinę i znajomych. Tym samym sugeruje, że źródła inspiracji tkwią nawet w najbardziej banalnych historiach czy najprostszych obiektach.
Biogram artysty
Malarz, rysownik, autor filmów i komiksów. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Absolwent ASP w Krakowie. W latach 1996-2001 działał w "Grupie Ładnie". Jego malarstwo z tego okresu określano terminem "pop-banalizmu". Były to przedstawienia pojedynczych motywów czerpanych z najbliższej ikonosfery: przedmiotów codziennego użytku, reklam, gazet, ulotek, tematów z telewizji. Sceny z życia osobistego stały się tematem komiksu Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001. Po roku 2001, w swoim malarstwie odchodzi od fascynacji codziennością i sięga do tematów odnoszących się do zbiorowej pamięci historycznej (m. in. do czasu Zagłady, przez dialog ze słynnym komiksem Maus Arta Spiegelmana). Zmienił również sposób malowania kładąc grubą warstwę gęstej farby, motywy stają się nieostre i zamglone. Poza malowaniem Sasnal kręci filmy na kamerze 8 mm, niektóre w poetyce teledysków, inne inscenizowane z użyciem zabawkowych figurek i własnych "efektów specjalnych". W ostatnich latach z powodzeniem sięgnął do formy kina fabularnego.

ID: 67403

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem