DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Honza Zamojski
(ur. 1981, Poznań)

Matematyka (Gra), 2011 r.

kolaż/płyta, 53,5 x 53,5 cm (wymiary każdej pracy)

sygnowany i datowany na odwrociu każdej z siedmiu części: ‘HNZ | 2011'

kolaże z stron książki "50 gier na kolorowych planszach" [K. Dobrowolski, Wydawnictwo Horyzonty 1971]

Cena: 22 200
Wystawiany
- Me, Myself and I, Galeria LETO, Warszawa, 2011
Literatura
- ARTFORUM, nr 13/2011, s. 223 (il.)
więcej informacji
Komentarz
Honza Zamojski to artysta działający w wielu mediach, tworzący m.in. instalacje, grafiki i rysunki. Znany jest jako twórca książek artystycznych, prowadzący własną działalność wydawniczą; zajmuje się także projektowaniem graficznym – jest autorem ilustracji do książek oraz ich układów graficznych. Jego zainteresowania w tej dziedzinie uwidaczniają się zarówno w zrealizowanych projektach wydawniczych, jak i znajdują odbicie w pracach autonomicznych, niezwiązanych z grafiką użytkową. Przedstawiona tutaj praca może być uważana za symboliczną dla zainteresowań artysty, ma ona bowiem swój początek w książce, którą artysta spożytkował dla swoich celów. „Matematyka(Gra)” to kolaż składający się z fragmentów tomu „Mu-torere, do gutii inne: 50 gier na kolorowych planszach” autorstwa Zdzisława Nowaka (Warszawa, Nowe Horyzonty 1971), pomyślanego jako umieszczony w jednym woluminie zbiór plansz do gier. Zamojski wykorzystał w swojej pracy między innymi plansze do ludowej lapońskiej gry „tablut” czy do pochodzącej od Maorysów tytułowej książki „mutorere”. Użyte w niniejszej pracy plansze, wycięte ze wspomnianej książki, charakteryzują się regularnością podziałów: większość z nich oparta jest na strukturze siatki. Są to przede wszystkim płaszczyzny służące pierwotnie do przemieszczania po ich powierzchni pionków. Jednak po nadaniu im przez artystę statusu kompozycji wizualnych, eksponowanych w oderwaniu od pierwotnego celu ich powstania, można odczytywać je zarówno jako graficzny raster – co czyni je niejako symbolem zainteresowań Zamojskiego związanych z projektowaniem, jak i modernistyczną siatkę – sztandarowy motyw dwudziestowiecznej sztuki abstrakcyjnej. Ich odbiór może się zatem wahać między wizualnym doświadczeniem barwnej, abstrakcyjnej powierzchni, a spostrzeżeniem użytkowego charakteru wizualnych kompozycji stworzonych po to, by wykorzystywać je do gry.
Biogram artysty
Prace Zamojskiego pokazywane były m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Museum Morsbroich czy Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Zamojski ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, dyplom obronił w Pracowni Projektowania Znaku i Typografii. W swojej praktyce sięga po rozmaite media: od rysunku przez tzw. rzeźby rysunkowe po infografiki i poezję. Minimalistyczne w formie, ale bogate w znaczenia symbole, abstrakcyjne kompozycje i figuratywne przedstawienia składają się na język wizualny, który rządzi się własną gramatyką i strukturą formalną. Tym, co często spaja pozornie odległe elementy, jest humor oraz dystans do siebie samego. Prowadzi cykl wykładów „How it’s made”, prezentowany dotychczas m.in. w CentrePompidou, MoMA Library czy Printed Matter w Nowym Jorku. Prace Artysty znajdują się w m.in. w kolekcjach: The Joseph M. Cohen Family Collection, Nowy Jork, Lorinsky Collection, Nowy Jork, LawrenceBenenson Collection, Nowy Jork.

ID: 66121

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem