DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Honza Zamojski
(ur. 1981, Poznań)

Matematyka (Gra), 2011 r.

kolaż/płyta, 53,5 x 53,5 cm (wymiary każdej pracy)

sygnowany i datowany na odwrociu każdej z siedmiu części: ‘HNZ | 2011'

kolaże z stron książki "50 gier na kolorowych planszach" [K. Dobrowolski, Wydawnictwo Horyzonty 1971]

Cena: 22 200
Wystawiany
- Me, Myself and I, Galeria LETO, Warszawa, 2011
Literatura
- ARTFORUM, nr 13/2011, s. 223 (il.)
więcej informacji
Komentarz
Honza Zamojski to artysta działający w wielu mediach, tworzący m.in. instalacje, grafiki i rysunki. Znany jest jako twórca książek artystycznych, prowadzący własną działalność wydawniczą; zajmuje się także projektowaniem graficznym – jest autorem ilustracji do książek oraz ich układów graficznych. Jego zainteresowania w tej dziedzinie uwidaczniają się zarówno w zrealizowanych projektach wydawniczych, jak i znajdują odbicie w pracach autonomicznych, niezwiązanych z grafiką użytkową. Przedstawiona tutaj praca może być uważana za symboliczną dla zainteresowań artysty, ma ona bowiem swój początek w książce, którą artysta spożytkował dla swoich celów. „Matematyka(Gra)” to kolaż składający się z fragmentów tomu „Mu-torere, do gutii inne: 50 gier na kolorowych planszach” autorstwa Zdzisława Nowaka (Warszawa, Nowe Horyzonty 1971), pomyślanego jako umieszczony w jednym woluminie zbiór plansz do gier. Zamojski wykorzystał w swojej pracy między innymi plansze do ludowej lapońskiej gry „tablut” czy do pochodzącej od Maorysów tytułowej książki „mutorere”. Użyte w niniejszej pracy plansze, wycięte ze wspomnianej książki, charakteryzują się regularnością podziałów: większość z nich oparta jest na strukturze siatki. Są to przede wszystkim płaszczyzny służące pierwotnie do przemieszczania po ich powierzchni pionków. Jednak po nadaniu im przez artystę statusu kompozycji wizualnych, eksponowanych w oderwaniu od pierwotnego celu ich powstania, można odczytywać je zarówno jako graficzny raster – co czyni je niejako symbolem zainteresowań Zamojskiego związanych z projektowaniem, jak i modernistyczną siatkę – sztandarowy motyw dwudziestowiecznej sztuki abstrakcyjnej. Ich odbiór może się zatem wahać między wizualnym doświadczeniem barwnej, abstrakcyjnej powierzchni, a spostrzeżeniem użytkowego charakteru wizualnych kompozycji stworzonych po to, by wykorzystywać je do gry.
Biogram artysty
Dla Honzy Zamojskiego sztuka jest narzędziem, dzięki któremu stara się on zrozumieć otaczający go świat, usystematyzować wiedzę o nim i o rządzącym nim prawach. Motorem do działania jest dla niego niezaspokojona ciekawość, a cechą charakterystyczną jego realizacji poczucie humoru, poetyckość i minimalistyczna forma. Prace Zamojskiego pokazywane były m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Museum Morsbroich czy Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

ID: 66121

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem