DESA Unicum Piękna 1A

ul. Piękna 1A, 00-477 Warszawa Poniedziałek - piątek 11 - 19 Sobota 11 - 16

Przemysław Matecki
(ur. 1976, Żagań)

"W drewnie w kamieniu", 2006 r.

kolaż, olej/płótno, 33,5 x 50 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘P. MATECKI |“W DREWNIE W KAMIENIU” | OLEJ PŁÓTNO PAPIER | 2006 33,5 x 50cm’

Cena: 7 400
więcej informacji
Komentarz
W prezentowanym obrazie artysta podejmuje malarską grę z motywami rzeźbiarskimi, która staje się dla nich kamuflażem. Przedstawione rzeźby są jedynie kontrapunktem dla malarskiej kompozycji. Przekraczając te granice, obrazy Mateckiego stają się malarstwem materii. Nie oznacza to jednak ograniczenia się do czysto formalnych problemów w malarstwie. W tej grze gest jest kamuflażem, uzmysłowieniem rzeczowości, ale również aktem negacji. Przemysław Matecki jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie w 2002 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Woźniaka. Zdobywanie wykształcenia pod okiem członka jednego z najważniejszych ugrupowań artystycznych malarstwa współczesnego ‚Gruppa’ znajduje swoje odbicie w charakterze twórczości młodego artysty. Jego anty akademickie podejście dotworzenia, porzucenie bezpiecznej sfery malarskich tradycji sprawia, ze ucieka on od łatwego zaszufladkowania, zachowując wciąż, mogłoby się wydawać, nonszalanckie podejście do malarstwa. Siłą rzeczy jest zupełnie odwrotnie, gdyż każda jego realizacja, mimo ze w pierwszej chwili sprawia wrażenie ‚niedbałej’ prowadzi dialog z tym co już znamy i kojarzymy w szeroko pojętej kulturze wizualnej.
Biogram artysty
W latach 1997-2002 Matecki studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. To pomysłodawca i założyciel Pracowni Tfurczości Dojrzałej (2002). Mieszka w Warszawie. W swych dziełach mierzy się ze współczesnością. Indywidualne wystawy artysty odbyły się m.in. w warszawskich Zachęcie, CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Raster, a także w berlińskich i londyńskich galeriach. W 2015 jego prace znalazły się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

ID: 67609

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem